İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde 7 katlı bir bina, yoldan geçenlerin üzerine çöktü. CNN TÜRK yayınına bağlanan Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, binada 56 daire ve 3 dükkan olduğunu belirterek, bina için 24 Aralık 2015’te tahliye sürecini başlattıklarını söyledi. Çökme sonucu 2 kişi hayatını kaybederken, 17 kişi yaralandı. Hayatını kaybedenlerden biri 5 yaşındaki bir çocuk.

Zeytinburnu’nda Beştelsiz Mahallesi Rauf Denktaş Caddesi’ndeki 7 katlı, 56 daireli boş binanın saat 16.40 sıralarında çökmesi sonucu yoldan geçmekte olan 2 kişi hayatını kaybetti. Olay yerine çok sayıda itfaiye ve ambulans gönderildi.

Enkazdan Mehmet Akbaş (60) ile Mehmet Özdener’in (5) cesedinin çıkarıldığı belirtildi.

Aralarında Mehmet Özdener’in ikizi Ahmet Özdener’in de bulunduğu 17 yaralı, kentteki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

Video Linki;
http://www.cnnturk.com/player/embed/5878d900f0dc1e1f8c4a83a3

Çökme Anı Video Linki;
http://www.cnnturk.com/action/embedvideo/5878e3c004207c36ec8fc123?autoplay=true

Çöken binanın daha önce boşaltıldığı, ancak kaldırımdan geçenlerin çöken parçaların altında kalmış olabileceği bildirildi.

Enkaz altında arama yapılıyor

Çökmenin ardından yaşananlar çevredekiler tarafından cep telefonuyla görüntülendi.

Çökmenin ardından olay yerine çok sayıda ambulans, itfaiye, zabıta ve AFAD ekibi sevk edildi. Enkaz çevresine güvenlik şeridi çekilirken, bölgenin su, elektrik ve doğalgaz akışı kesildi.

Ekipler, geniş bir alana yayılan enkazın altında birinin bulunup bulunmadığını araştırıyor. Çalışmalara eğitimli köpekler de destek veriyor. İstanbul İtfaiyesi de bölgede 17 araç ve 55 personelle enkaz kaldırma çalışmaları yapıyor.

Çevre binalarda hasar oluştu

Bu arada, çökme sonucu binanın yanındaki akaryakıt istasyonu ve çevre binalarda da hasar oluştu. Çöken binanın yakınlarında zarar gören bazı araçlar da patlama riskine karşı çekiciler yardımıyla, bazıları da sürücüleri tarafından olay yerinden uzaklaştırıldı.

Öte yandan, ambulansların geçişlerini kolaylaştırmak için kısa bir süre tramvay seferlerinin Bağcılar-Zeytinburnu ve Kabataş-Akşemsettin arasında yapıldığı belirtildi.

Belediye Başkanı’ndan açıklama

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, CNN TÜRK yayınına bağlanarak çökme ile ilgili şunları söyledi: 1993 yılında ruhsat verilerek yaptırıldı. 1997’de de iskan alılındı. 56 daire bir dükkan var. 1 yıl önce tahliye etttik. 24 aralık 2015 te. Tahliye süreci zor geçti, çok sıkıntı yaşadık. Allah’tan tahliye etmişiz. Yıkıp yeniden yapılması gereken bina. Belediye olarak gerekli işlemleri yapmışız. Ama sanırım bina sakinleri bu konuda anlaşamamış. Allah’tan boşken çöktü bina. Umuyoruz ki can kaybı yok. Yaralılar konusunda bir bilgim yok.

Kaymakam: 1 ölü, 5 yaralımız var

CNN TÜRK yayınına bağlanan Zeytinburnu Kaymakamı Ali Taşkın Balaban, “1 ölü, 5 de yaralımız var. Çevre güvenliği alındı. Arama kurtarma ekipleri başladı. Umarım başka bir şey çıkmaz. Bu binada Suriyeli sığınmacılar yoktu. Zaten yıkım kararı verilmişti. Bina kapatılmıştı.” diye konuştu.

O binada 10 yıl oturan Beyhan Aktaş, CNN TÜRK’e konuştu

CNN TÜRK yayınına telefonla bağlanan Beyhan Aktaş, “10 sene oturdum bu binada. Çatlaklar vardı. Bina eğrilmeye başlamıştı. Neden yıkılmadığını ben de bilmiyorum. Belediye ekipleri sürekli gelip bakıyorlardı. Çökmelere onlar da görüyorlardı. Bina sakinleri anlaşadı mı tahliye için bilmiyorum.” dedi.

Muhtar: Enkaz altında birilerinin olduğunu söylüyorlar

Beştelsiz Mahallesi Muhtarı Adem Yavuz, CNN TÜRK yanınında “bir ölü, 3 tane de hastaneye yaralı gittiğini biliyoruz. Enkaz altında bir kaç kişinin olabileceğini söylüyorlar. Aramalar devam ediyor.” dedi.

 

İncelemek isteyen arkadaşların tek tek internetde aramaması adına bulduğum resimleri aşağıya koyuyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.