Dünyaca ünlü Irak asıllı İngiliz mimar Zaha Hadid 65 yaşında kalp krizinden dünyaya gözlerini yumdu ancak olağanüstü eserleri ile zaten yaşarken ölümsüzlüğünü ilan etmişti. Gelin birbirinden güzel ve sanat ile yoğrulmuş bu eserlere yakından göz atalım. 

Ayrıca Türkiye ile ilgili durumunu da 31 Mart tarihli haberimizden de takip edebilirsiniz.

1. Vitra İtfaiyesi

 

Vitra İtfaiyesi

Almanya’nın en güney batısında bulunan Weil Am Rhein şehrinde inşa ettiği ve ilk bitirdiği projesidir. Bu karmaşık tasarıma çarpışan düzlemler adını vermiştir.

2. Phaeno Bilim Merkezi

 

Phaeno Bilim Merkezi

Hadid Almanya’nın Wolfsburg kentinde inşa ettiği bu sıra dışı yapıda uzayın operatik gücünün hissedilebileceği iddia ediyordu.

3. Çadır Köprü

 

Çadır Köprü

Ünlü mimarın tamamladığı ilk köprü projesi olan bu gösterişli yapı İspanya’nın Zaragoza şehrinde bulunuyor. Ebro Nehri’nin üzerinde bulunan bu köprü tam 280 metre uzunluğunda. Köprü yaya yolu üzerine kurulmuş sergi alanlarından oluşuyor.

4. Evelyn Zarafet Akademisi

 

Evelyn Zarafet Akademisi

Bu ödüllü tasarım Londra’da bulunan bir okula ait. Binanın toplam maliyeti tam 36 Milyon Sterlin. Binanın içinde tünelden geçen bir koşu pisti var.

5. Guangzhou Opera Binası

 

Guangzhou Opera Binası

Çin’in en zengin kentlerinden biri olan Guanzhou’nun ikonik opera binası da Hadid tarafından yapıldı. Dünyanın en ilgi çekici opera binaları arasında en üst sıraya oynayan yapı, özellikle nehir kenarında olması ile dikkatleri üstüne çekiyor.

6. Şeyh Zayed Köprüsü

 

Şeyh Zayed Köprüsü

842 metrelik akıcı tasarım Birleşik Arap Emirlikleri’nin Abu Dhabi kentinde hayat bulmuş duruda. Özellikle hava kararınca yapılan ışıklandırma çalışması tasarımın değerini daha da artırıyor.

7. Riverside Müzesi

 

Riverside Müzesi

Mimarın Britanya’daki ilk büyük işi olarak kayıtlara geçmiş olan bu müze binası, İskoçya’nın başkenti Glascow’da yer alıyor. Özellikle zig-zag çatısı binanın karakteristiği olarak dikkat çekiyor.

8. Londra Su Sporları Merkezi

 

Londra Su Sporları Merkezi

Londra 2012 Olimpiyat oyunlarında su sporlarına ev sahipliği yapan bu merkez hem tasarımı hem de fonksiyonu açısından bir baş yapıt olarak gösteriliyor.

9. Haydar Aliyev Kültür Merkezi

 

Haydar Aliyev Kültür Merkezi

Azerbaycan’ın 3.cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in adına Bakü’de yapılmış bu binanın tasarımı, 2014 Londra Tasarım Müzesi Ödülleri’nde en iyi tasarım ödülünü almıştır.

10. Galaxy Soho

 
 

Galaxy Soho

Çin’in Pekin kentinde yer alan yapıda Hadid’in en uzaysal tasarımına denk geliyoruz. Ofisler, çalışma alanları, eğlence merkezlerinin yer aldığı bu bina, yerel Çinli mimarlar tarafından geleneksel Çin mimarisine zarar verdiği sebebiyle uzun süre protesto edilmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.