Yeni Zelanda’da 7.8 Büyüklüğünde Deprem

0
160

Yeni Zelanda’da deprem ve tsunami paniği… Yeni Zelanda’nın Christchurch kenti yakınlarında 7,8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Yeni Zelanda hükümeti, yaşanan depremin ardından dev tsunami dalgaları oluşabileceği konusunda uyarı yayınladı. Başkent Wellington’ın şehir merkezinden binlerce kişi tahliye edilirken, ilk tsunami dalgası Güney Adası’nın kuzeydoğu kıyılarına ulaştı. Kaikoura’da sahile ulaşan tsunami dalgalarının 2 metreye kadar ulaşması üzerine halk yüksek yerlere gitmeye başladı

Yeni Zelanda basınında yer alan haberlerde, merkez üssü Christchurch kentinin 91 kilometre kuzeydoğusu olan depremde Kaikoura kentinde iki kişinin öldüğü belirtildi. 

Kaikoura’da sahile ulaşan tsunami dalgalarının 2 metreye kadar ulaşması üzerine halkyüksek yerlere gitmeye başladı. 

Depremin ardından Christchurch kentine yakın sahillere tsunami dalgalarının ulaştığı ve bölgede 100 artçı sarsıntı yaşandığı açıklandı. 

Depremin hissedildiği başkent Wellington’da da binlerce kişi tahliye edilirken, pek çok binada hasar oluştuğu kaydedildi. 

Wellington Sivil Savunma ekipleri, ülkenin güneyindeki adada meydana gelen depremin ardından bazı binaların içinde, özellikle bazı apartmanların üst katlarında ciddi hasarlar olduğunu belirtti. 

Deprem etkili olduğu kentlerde tren seferleri dururken, yollarda derin yarıklar, köprülerde çatlaklar meydana geldi. 

Depremim ardından bazı bölgelerde elektrik ve telefon bağlantılarının kesildiği, Kaikoura’da ulaşım sağlanamayan yerlere kontrol amaçlı helikopterler gönderileceği bildirildi. 

Yeni Zelandada 7.8 büyüklüğünde deprem Tsunami alarmı...

Eğitim Bakanlığından yapılan açıklamada, Wellington’da tüm binalar kontrol edilene kadar okulların kapalı kalması uyarısında bulunuldu. 

Yeni Zelanda’nın Güney adasındaki en büyük kent olan Christchurch yakınlarındaki depremin ilk sarsıntının 200 kilometre uzaklıktaki başkent Wellington’da da hissedildiği belirtilmişti. 

Yeni Zelandada 7.8 büyüklüğünde deprem Tsunami alarmı...

Yeni Zelanda Sivil Savunma ve Acil Durum Yönetimi Bakanlığı’nın (MCDEM) sosyal medya hesabından, “Tsunami başladı. İlk dalgalar Güney Adası’nın kuzeydoğu kıyılarına ulaştı. Birinci dalga en büyük olmayabilir, dalgaların gelişi birkaç saatsürebilir.” paylaşımında bulunulmuştu. 

MCDEM, deniz kenarlarından uzak durulması uyarısında bulunarak, “Gerekli olmadıkça gezmeye çıkmayın, bilgileri arkadaşlarınız ve komşularınızla paylaşın, televizyon ve radyoların uyarıların dinleyin, yerel sivil savunmanın yapacağı uyarılara uyun.” çağrısı yapmıştı. 

Yeni Zelandada 7.8 büyüklüğünde deprem Tsunami alarmı...

Tsunami dalgalarının etkileyebileceği ihtimaline karşı başkent Wellington şehir merkezinden binlerce kişinin tahliye edildiği, bazı otoyolların ulaşıma kapatıldığı belirtilmişti. 

Artçı sarsıntıların sürdüğü bölgede, acil servis ekiplerinin hasar tespiti çalışmalarının devam ediyor. 

Yeni Zelandada 7.8 büyüklüğünde deprem Tsunami alarmı...

Deprem kuşağında bulunan ve sık sık depremlerle sarsılan Yeni Zelanda’da 2011 yılında meydana gelen 6,3 büyüklüğündeki depremde 185 kişi hayatını kaybetmişti. 

İşte ilk verilere göre depremin meydana geldiği nokta:

Yeni Zelandada 7.8 büyüklüğünde deprem Tsunami alarmı...

Yeni Zelanda hükümeti, yaşanan depremin ardından dev tsunami dalgaları oluşabileceği konusunda uyarı yayınladı. Ayrıca Güney Adası’nın doğu kıyısında ikamet eden vatandaşlardan bulundukları yerleri terk ederek derhal yüksek mevkilere yönelmeleri istendi.

Yeni Zelandada 7.8 büyüklüğünde deprem Tsunami alarmı...

Kaynak : hurriyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.