YENİ MEZUN İNŞAAT MÜHENDİSLERİNE ÖĞÜT

1
400

Sanıyorsunuz ki, SAP200, STACAD,IDECAD,PROTA, AUTOCAD öğrenin diyeceğim.

Sañıyorsunuz ki, mutlaka ingilizce ögrenin, birde ikinci dil öğrenin diyeceğim.

Sanıyorsunuz ki, ilk etapta para için calısmayın, bir seyler ögrenmek için kendinizi hırpalayın diyecegim.

Yok, ben bunlari demeyecegim. Yeni mühendislere benim önerim, muhendislik egitimlerinden sosyal hayatta da yararlanmalari. Bu şekilde iş hayatinda da başarıli olurlar, sosyal hayatta da başarılı olurlar.

Peki muhendislik egitimi sosyal hayatta nasıl kullanılir? Bu sorunun cevabı son derece basit. Muhendislik egitimi bize neyi empoze etti: Düşünmeyi, analitik düşünmeyi. Oyleyse sosyal hayatimizda da düşunursek, analitik düşünürsek egitimimizi sosyal hayatta da kullanmış oluruz. Emin olun muhendislik egitimini kullanmak, muhendislik ogretimini kullanmaktan daha karlıdir. Ve muhendislik egitimini kullananlar sadece muhendislik ogretimini kullananlardan daha iyi yerlerdedirler(egitim ve öfretimi sakın karıstirmayin bunlar farklı şeyler).

Düşünen adam tarafsiz olmaz, düşunen adam kul olmaz, düşünen adam haksızliklar karşısinda susmaz, düşunen adam meslektaşı’nin altını oymaz, düşünen adam pasif durmaz, düşünen adam konuşur, düşünen adam fikir uretir, düşunen adam paraya, patrona tapmaz, düşünen adam ulke sorunlarina uzak kalmaz, düşünen adam hiç bir makamdan çekinmez, düşünen adam dogru bildiginin peşınden gider, ďüsünen adam yalakalik yapmaz, düşunen adam işimden olacağım diye dogru bildiklerinden vazgecmez, düsünen adam aydın insandır, baş eğmez.

Yeni muhendislere önerim işte bu. Düşünün ve düşunceleriniz dogrultusunda omurgalı yaşayın. Universite de zaten nasıl düsüneceginizi ogreniyorsunuz. Yapmaniz gereken sadece tatbikata gecmek…

Ahmet CELIKKOLLU
Insaat Muhendisi
ESKISEHIR

1 Yorum

  1. Mesleğinizde yetkin ve tecrübeli biri olduğunuz belli . Bende inşaat mühendisliği 1. Sınıf öğrencisiyim. Size bir sorum olacak , “ögrencilik asamasinda inşaat dallarından birinde (kara yolu , demir yolu , kopru , baraj vb.) kendini geliştirip mezun olunca o dalda is aramak veya is kurmak doğru olanı” şeklinde öğütler alıyorum siz bu konuda ne dersiniz ?
    Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.