Yeni Atatürk Kültür Merkezi’nin Detayları

Adrian Smith + Gordon Gill Architecture tarafından tasarlanan ve İstanbul Kültür Merkezi olarak anılan projenin yeni görselleri ortaya çıktı. Projenin yapılıp yapılmayacağı bilinmezken, proje dosyasında bulunan işveren bölümü ise gizli tutuluyor.

 
  • Yeni Atatürk Kültür Merkezi'nin Detayları
  • Yeni Atatürk Kültür Merkezi'nin Detayları
  • Yeni Atatürk Kültür Merkezi'nin Detayları

İstanbul Kültür Merkezi’nin detaylarının bulunduğu dosyada, projenin içerisinde opera evi, konser salonu, tiyatro ve sinema salonu olan bütünleşik bir yapı olarak tasarlandığı belirtiliyor. Öncelikli amacının ise İstanbul’un sakinlerine ve ziyaretçilerine kamusal alanla bütünleşmiş, birinci sınıf kültürel bir alan sağlamak olduğu ifade ediliyor.

Proje dosyasındaki açıklama şöyle;

“Ziyaretçiler, projenin ikonik seyir terasında eşsiz deniz manzarasına, Taksim meydanı ve Gezi Parkı’na bakabilecek. Projeye meydandan doğrudan bir giriş bulunacak. Bunun için hafif eğimli bir geçit yapılacak. Gittikçe yükselen bu geçit ziyaretçilere park ve meydanın farklı bir manzarasını sunacak. Opera girişi ve Taksim meydanı arasındaki orjinal ilişkinin korunduğu proje, bir sergi alanıyla da bağlantılı olacak. Bu alan İstanbullular ve uluslararası artistler için kamusal bir platform olarak tasarlandı. Şehrin sakinlerine mevcut sokaklardan kendi iç avlusuna uzanan bir cadde sunan projenin amfi tiyatrosu tüm gün boyunca halka açık etkinliklere ev sahipliği yapacak.”

Proje kapsamında tasarlanan alanlar şunlardan oluşuyor:

-Açıkhava performans mekanları
-Kamusal bahçe ve çim alanlar
-Kamusal seyir terası
-4 adet performans alanı
-Ana giriş ve kamusal iç avlular
-Park bağlantısı ve sanat galerisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.