Şehirlerimizin imar planları tam bir rezalet. Istediginiz kadar yasalar, yönetmelikler olsun, uygulama doğru düzgün olmazsa sonuc elde edilemiyor. Şehirlerimizdeki trafik sorunundan tutun, yeşil alan azlığından tutun, hava kirliliğine kadar herşeyin sebebi bu saçma sapan yapilan imar planları.

Bir imar planı yapilıyor, sonra tadilatlarla surekli deliniyor. Imar planini yapan muellif şehir planciları da malesef ücreti mukabilinde her plan degisikliģine onay veriyor.

deneme

Şehir meclislerinde de planlara karar veren(onaylayan) kişilerin çogu da zaten teknik bilgiden uzak kişiler. Kasap , manav vb el kaldırıyor imar planı onaylanıyor. Sonrası malum.

Şehirlerimiz beton yığınına döndü. Yerel yöneticiler(kaymakam, belediye başkanı, vali vb), bolgemize yeni fabrika, yeni otel, yeni avm yapılsın diye her tür kolaylıgı gösteriyorlar. Maksat bolgeye yatirim yapilsin, işsizlik azalsın . Bu tür yatırımlara kayıtsız şartsız kolaylik sağlamak, yerleşim yerleri için bir ihanettir. Eğer bu yatırim, trafigi zorluyorsa, yesil alanı yokediyorsa, hava akimıni bozuyorsa, yogunluk altyapıyi yetersiz hale getiriyorsa boyle yatirım yapilmasin, kimsede bu yatırımlarin önünü açmasın.

Birçok il gezdim. Daracik sokaklar,yetersiz yesil alanlar, yüksek binalar hepsinin ortak özelligi.8-10 metrelikyolun iki tarafına aralıksız sekizer, dokuzar katlı yapı yapmışlar. Caddede bildiğiniz cereyan oluşuyor, yazın bile yelekle oturuyorsunuz.

Sorun zihniyet sorunu. Bu zihniyet değişmedikce, bilim işin ićine girmedikçe bu işlerle ugraşip duracağiz. Ondan sonra da, sehirin dibinde sacma sapan “hobi bahceleri” dedigimiz, topraği elleyebilecegimiz yerler olusturup, domates, hiyar yetistirp zevk alacağız!!!

Ahmet CELIKKOLLU
Insaat Muhenfisi
ESKISEHIR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.