blank

Yapı kullanma izin belgesi, iskan belgesi olarakta anilir. Her ikiside aynıdır.

Ülkemiz insanları malesef insaat ruhsatı alıninca her şey bitti zannederler. Oysa ınsaat ruhsatı bir başlangıçtir. Yapi Kullanma İzin Belgesi, yapının tamamlandığıni, artık binanın kullanilabileceğini(içinde oturulabileceğini) gösterir. İnsaat’ın bitim tarihi, Yapı Kullanma İzin Belgesinin alındığı tarihtir. Siz, yapı kullanma izin belgesi olmayan bir dairede oturuyorsanız, bilin ki bir inşaatta oturuyorsunuz.

Gelelim son imar yonetmeligine gore(yürürlük 1 ekim 2017)nasıl yapi kullanma izin belgesi alınır.

Yapi kullanma izin belgesi, yassl insaatlar için duzenlenir. Yani yapinizin insaat ruhsatinin olmasi gerekir. Kacak olarak yapilmış yapilara, Yapi Kullanma Izin Belgesi verilmez. Ruhsat aldınız diyelim. 2 yil icerisinde insaata başlamaniz gerekir. Insaata başlamak demek, en azından temel kazisına baslamak demektir.2 yil icerisinde insaata baslamişsaniz, ruhsatiniz 5 yil gecerlidir.Bu 2 yil içerisinde insaata baslamamışsaniz, yani en azından kazıya başlamamıssaniz ruhsatiniz hükümsuz hale gelir.

Yapı Kullanma izin belgesi icin, ruhsat suresi icinde(5 yil dolmadan) dilekce ile belediyeye (yada ilgili idareye) basvurulmasi gerekir. Bu dilekcenin yaninda, yapi denetim şirketinin uyguluk raporlari, enerji kimlik belgesi ve fotograflarin bulunmasi gerekir. Belediye tarafindan baska bir belge istenemez. Diger tum evraklara belediye kendisi erismelidir. Öyle ki belediye Iskan harclarınin yatırildıgina dair bir belge bile isteyemez. Kendisi bu belgelere erismek durumundadir.Bu basvurudan sonra belediye elemanlari gelip, binanin uygunlugunu kontrol eder.Yapinin Plan ve projeye harfiyen uygun imal edilmesi gerekir. Bu inceleme sadece bina bazinda yapilmaz, parsel bazinda yapilir. Yani bahce duvariniz yoksa, tesviye yoksa, balkonlardan vb tv kablolari vb geciyorsa, herkes kafasina gore canak anten koymussa, kupeste yoksa, merdiven korkulugu yoksa yada eksikse, projedeki kadar agac dikilmemisse,bina boyanmamissa yada eksik boyanmişsa yapi kullanma izin belgesi verilmez.

Yapi Kullanma izin belgesine, bina projelere uygun yapildigi halde, herhangi bir sorun nedeniyle yapi muteahhidi, şantiye şefi, mimar imza atmak istemezse, imzalar olmadan da Yapi Kullanma Izin belgesi verilir.

Ruhsat alinir, iki yil icerisinde insaata baslamak sarti ile ruhsat bes yil gecerlidir dedik. Yani bu bes yıl icerisinda ya Yapi Kullanma Izin Belgesi alinmalidir, yada ruhsat bir 5 yil icin daha yenilenmelidir. Hatirlatalim ruhsat en fazla iki kez yenilenebilir. Yani insaat maximum 15 yilda Yapi Kullanma Izin Belgesi almalidir.Diyelim 2013 yili ocak ayinda ruhsat alindi, insaat başladi, yapi bitti, vatandas 2019 yilinda iskan almaya karar verdi, bir baktı ki 5 yil gecmis. Yani2018 ocak ayina kadar iskan almaliyfi yada ruhsat yenilemeliydi. Durumu ne olacak. Normalde vatandasin en gec 2018 ocak ayinda Yapi Kullanma Izin Belgesi almasi gerekiyordu, ama almamıs, dolayisiye yapi 2019 yili itibariyle ruhsatsiz hukmunde. Bu durumda yapinin 2018 yili ocak ayina kadar bittigi kanitlanirsa(yapi denetim sirketi raporlari) vatandasa direk Yapi Kullanma Izin belgesi verilecek.Yani Ruhsat yenileme yada herhangi bir sart sunulmayacak.Tabii yapi incelemesi yukarida belirttigim sekilde yapilmak kaydiyle.

Yapi Kullanma Izin Belgesi gerekli incelelemelerdd sorun ćikmamissa en fazla 30 gunde verilmek zorunda. Belediyenin de bunu geciktirme sansi yok.

Yapi Kullanma Izin Belgesi husunda onemli bir hususta, yapinin bir kismina Yapi Kullanma Izin belgesinin verilip verilemeyecegi. Yapinin ne kadarlik kismi bitmişse o kadarlik kismina Yapi Kullanma Izin Belgesi verilir. Diyelim 50 daire var, 5 tanesi bitmis, talep uzerine bu 5 daireye Yapi Kullanma Izin Belgesi verilir.Ancak binadaki ortak alanlaron tamaminin(otopark, cevre duzenlemesi, bahce duvari, siginak, asansor, su deposu vb) bitmis olmasi gerekir.Aksi takdirde kismi iskan ilgili daireler tam bitmiş olsa da verilmez.

Yapi Kullanma Izin Belgesi konusunda son bir bilgi daha ceteyim.Doyelim bir parselde birbirinden ayri 5 blok var, 4’u projeye uygun , birisi ise uygun degil. Bu durumda, tum binalar ayni parselde olsada, uygun olan 4 blok Yapi Kullanma Izin Belgesini alir, diger bir tanesi alamaz. Ancak tum ortak alanlar yada ortak alanlarin bir kismi(siginak gibi, otopark gibi) projeye iygun olmayan bu yapida toplanmissa hicbir bolga Yapi Kullanma Izin Belgesi verilmez…

Ahmet CELIKKOLLU
Insaat Muhendisi
ESKISEHIR

0541973 0151

blank
İlkokulu porsuk ilkokulunda okudum. Ortaokulu cumhuryet lisesi orta bölümünde bitirdim. Liseyi yatılı olarak demiryolu meslek lisesinde okudum. Mecburi hizmet için Malatyada TCDD de göreve başladım. TCDD den istifa ederek anadolu üniversitesi inşaat fakültesine kayıt yaptırdım. 1987 yılında Anadolu Üniversitesi mühendislik mimarlık fakültesinde ögretime başladım. Alt yapı firmalarında, inşaat firmalarında ve proje firmalarında çalıştım. (ESKİŞEHİR, İSTANBUL, KÜTAHYA, KARS,BİLECİK,TOKAT VB). Devlet memuru olarak belediyelerde görev yaptım.

7 YORUMLAR

 1. Selamın aleyküm kolay gelsin bir sorum olacak, biz inşaatı bitirdik yapı kullanım izin belgesi imzaya açıldı mimar, şantiye şefi, mütahit, hatta belediye görevlisi geldi bitirilen yapıyı kontrol edip eksikleri çıkarttı ve ikinci defa gelip yine kontrol etti ve yapının bittiğini onayladı, Buraya kadar herşey normaldi fakat yapı denetim şirketi ile başka bir ticaretimiz oldu İnşaat haricinde bir ticaretimiz ve bu ticaretten beni sorumlu tutup belli bir para istediler ben razı olmadım ve benim yapı kullanma belgemi imzalamayıp 01. 12. 2016 da imzaya açılan iskanı teslim etmediler ben belediyeye yazılı olarak 05.6.2017 tarihinde belgemi almak istiyorum diye başvurdum onlarda bizim yapacağımız bir şey yok sadece yazılı olarak uyarı gönderebiliriz dediler ve gönderdiler, yapı denetim firması karşılık olarak 01.6,2016 tarihinde şantiye şefinin istifasından dolayı imzalanmamaktadır diyerek cevap göndermişler oysa şantiye şefi İskan belgesini imzalayıp istifa etmiştir, bu konuda ne yapılabilir

 2. Slm.bir.ev.aldim.krediyle.2013.te.2018.yapi.tatil.tutanagi.tutulmus.2007.de.tutulmus.bina.uygun.yapilmamis.yapi.denetim.yuzde.75.tamam.25.si.kacak.diye.ne.yapmaliyim.banka.nasil.kredi.verdi.tsler

 3. İyi Günler;
  Zonguldak ili Devrek ilçesinde5 daireli bir apartman yaptım.Ortak kullanım alanları (Merdiven,asansör,dış cephe ) ile 1 daireyi tamamladım.Ancak 4 daireyi maddi imkansızlıklar yüzünden tamamlayamıyorum. 1 daire için kısmi yapı kullanma izin belgesi alabilir miyim?(Yapı Denetim sözleşmeyi tek taraflı fesih yoluna gitmiş.Sözleşmeyi yeni,leme şartını yerine getireceğiz.)
  Kolay gelsin.Saygılarımla…

 4. 2000 yılında bütün evrakları 2 nüsha halinde tamamlayarak yapı kullanım ruhsatı almak için belediyeye başvurdum. Islak imzalı olarak şefe iki nüshayı da imzalattım ve tarihi attırdım. Evrakları görevli memura teslim ettim. Görevli memura bende kalan evraka tarih ve kayıt numarası yazdırdım. Bütün işlemler tamamlandı. Yapı kullanma ruhsatını almak için belirtilen gün gittim. Görevli memuru bulamadım. Dairedeki bir arkadaşına geldiğimi ve bana randevu vermesini istedim. Bir kaç defa daha gittim yine yerinde bulamadım. Yapı kullanım ruhsatını sonra alırım dedim. Aradan yıllar geçmiş unutmuşum. Almaya gittiğimde görevli değişmiş ve bana kayıtlarda böyle bir evrak yok dedi ve ruhsatı vermediler. Ne yapmalıyım. Saygılar….

 5. Merhaba Ahmet Bey
  benimde inşaatım bitti iskan aşamasına geldim. tüm imzaları aldım ama müteahhit imza atmıyor ve kafasına göre hiç adı geçmeyen bir para istiyor. Ben tüm işlemleri hallettim ve ödemelerini de kendim yaptım.nasıl bir yol izlemeliyim.

 6. Merhaba Ahmet bey:
  telefonla iletişim kurmak istedim lakin ulaşamadım. tekirdağda bir arsa üzerinde 3 tip villa mevcut her tipte 2 veya 4 gibi ayrılmış tipler mevcut. ruhsat tarihi 2014 yılında bitiş tarihi 14.01.2019 yılında aynı tipte villanın birine 4 noluya 2016 yılında iskan vermişler. bende iskan almak istediğimde bana verilmiyeceğini söylüyorlar %10 iş bitirme vermişler seviye ise %100 olarak görünmekte ödemesini yapmamış yapı denetim firması bu şekilde ödeme 4 villanın parası yatmadan birine verip bana gelince verilmeyeceğini söylüyorlar bu konu hakkında sizinle nasıl görüşebiliriz.
  saygılarımla

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.