Türk İnşaat Şirketleri Rusya’dan Çıkacak

0
205

2016’da Türk İnşaat Şirketleri Rusya’dan Çıkacak
Rusya İnşaat Bakanı Mihail Men, Türk şirketlerinin Rusya’da bulunan inşaat pazarından 2016’dan itibaren yavaş yavaş çıkacağını söyledi.

Rusya İnşaat Bakanı Mihail Men, 2016 yılından başlayarak Türk şirketlerinin Rusya’da inşaat pazarındaki katılımlarının minimum düzeye indirilmeye başlanacağını açıkladı. Tass ajansına konuşan Men, “Her durumda şu an Türk şirketlerinin çalıştıkları büyük projeleri kökünden söküp atacak değiliz. Ama yeni yıldan başlayarak, Türk şirketlerinin yen projeler girişlerini minimize edecek belli bir karar alınacak ” dedi. İnşaat Bakanı, Türkiye ile Rusya arasındaki siyasi durumun kendilerini böyle bir karar almaya mecbur ettiğini vurguladı.

Men: İyi olacak

Men, piyasadan çekilecek Türk inşaat şirketlerinin yaratacağı boşluğu Rus şirketlerinin dolduracağını ve bunun inşaat sektörü için “iyi olacağını” savundu. Başbakan Medvedev’in bu hafta içinde açıklaması beklenen yeni yaptırım kararında da inşaat sektöründe Türk şirketlerinin varlığını ve çalışmalarını kısıtlayacak kararlar çıkması bekleniyor. 1 Ocak 2016’dan itibaren Rusya’da şirketlerin Türk vatandaşlarını işe almaları yasaklanmıştı. 31 Aralık 2015’e kadar konrat yapmış olanlar ise yasaktan etkilenmeyecek. Karar bu haliyle inşaat şirketlerine yeni personel getirme imkanı veremeyeceği için sektöre büyük bir darbe olarak yorumlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.