Türk Akım’ın Başlangıcı Urengoy Bölgesi’nden

0
216

Rus Enerji şirketi Gazprom, dünyanın en büyük ikinci doğalgaz rezervinin bulunduğu aynı zamanda Türk Akım’ın da başlangıç noktası olarak kabul edilen Novi Urengoy tesislerininin kapılarını açtı.

İHA’nın haberine göre; 2019 yılı sonundan önce faaliyette olması beklenen ve TransBalkan hattının yerine geçecek olan Türk Akım projesinin tanıtımı kapsamında Rus Enerji şirketi Gazprom, Türk gazetecilerle Sibirya’da bulunan Rusya’nın “Gaz Başkenti” Novi Urengoy’da biraraya geldi. Türk Akım’dan geçecek doğalgazın büyük kısmı, hava sıcaklığının genelde eksi 40 seviyelerinde olduğu Urengoy bölgesinde bulunan doğalgaz üretim tesisinden sağlanacak. Tesiste bir yıl içinde Türk Akım’ın yıllık 31,5 milyar metreküplük toplam kapasitesini karşılayabilecek miktarlarda doğalgaz üretiliyor. Söz konusu kapasitenin yarısı Türkiye’nin kullanımına sunulacak.

Türk Akım, Rusya’daki dev doğalgaz rezervlerini doğrudan Türkiye’nin doğalgaz dağıtım şebekesine bağlayarak, Türkiye, Güney ve Güneydoğu Avrupa için güvenilir bir enerji kaynağı yaşatacak. Boru hatları Rusya kıyısındaki Anapa kenti yakınlarında denizaltına inip, İstanbul’a 100 kilometre mesafedeki Kıyıköy’de Türkiye kıyısına çıkacak. Proje ayrıca, yıllık 31,5 milyar metreküp kapasitesiyle Türkiye’nin stratejik önemine katkıda bulunacak. Doğu ile Batı arasında bir köprü görevi gören Türkiye, Türk Akım ile Güney ve Güneydoğu Avrupa için kilit bir bağlantı noktası olacak.

Yetkililerin açıklamalarına göre Gazprom şirketler grubunun hidrokarbon üretimi alanında faaliyet gösteren Gazprom dobycha Urengoy şirketi, Gazprom’un doğalgaz üretiminin yüzde 70’inden fazlasını karşılarken, 12 trilyon metreküp kapasiteyle dünyanın ikinci en büyük, Rusya’nın ise en büyük rezervlerini oluşturan Urengoy sahasını geliştiriyor.

22 doğalgaz arıtma tesisi bulunuyor
Alınan bilgilere göre Sibirya’nın Yamalo-Nenets Özerk Bölgesi’nde kutup dairesi dolaylarında 5 bin kilometreden daha geniş bir alana yayılan Urengoy sahasında doğalgaz, doğalgaz kondensatı ve petrol üretiliyor. Urengoy’de 22 doğalgaz arıtma tesisi, 2 petrol arıtma tesisi, 20 pompa istasyonu, 5 gaz soğutma istasyonu ve petrol kaynaklı doğalgaz için 2 kompresör istasyonu faaliyet gösteriyor.

Kapasitenin yarısı Türkiye’nin kullanımına sunulacak
Gazprom sistemine dahil olan doğalgazın yaklaşık yüzde 70’ini üreten Urengoy bölgesinin, Rusya’dan Karadeniz’in altından Türkiye ve Avrupa’ya doğalgaz aktaracak Türk Akım Doğalgaz Boru Hattı’ndan akacak doğalgazın çok büyük kısmını sağlayacağı yetkililer tarafından belirtilenler arasında.

16’ncı Doğalgaz Sahası gibi bir üretim tesisinde bir yıl içinde tek başına neredeyse Türk Akım’ın yıllık 31,5 milyar metreküplük toplam kapasitesini karşılayabilecek miktarlarda doğalgaz üretiliyor. Söylenenlere göre söz konusu kapasitenin yarısı Türkiye’nin kullanımına sunulacak.

İlk hattın yapımında yarı yol geçildi
Elde edilen bilgilere göre halen yapımı devam eden Rusya’dan Türkiye’ye yılda 16 milyar metreküpe yakın doğalgaz taşıyacak Türk Akım Boru Hattı’nın derin denizlerdeki inşaatını Pioneering Spirit adlı inşaat gemisi gerçekleştiriyor. Her biri 930 kilometre uzunlukta olacak iki hattan oluşacak projede, hatlardan biri Türkiye-Rusya Münhasır Ekonomik Bölgelerinin sınırı olan 224’üncü kilometreye kadar gelirken, Türkiye’nin kullanımına açılacak diğer hatta ise 530 kilometrenin üzerinde boru döşendi. Böylece Türkiye’nin güncel doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 35’ini karşılayacak ilk hattın yapımında yarı yol geçildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.