Sulukule projesinde yaşanan son gelişmenin ardından Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yetkilileri konuyla ilgili Yapı.com.tr’ye açıklama yaptı.

Sulukule’nin kentsel dönüşüm bünesinde “yenileme alanı” ilan edilmesinin ardından gündemden düşmeyen Sulukule Kentsel Dönüşüm projesinde yeni bir gelişme yaşandı. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin hem Koruma Kurulu kararı hem de avan projeyle ilgili açtığı davada İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin verdiği iptal kararını temyize götüren Kültür ve turizm Bakanlığı ve Fatih Belediyesi’nin itirazını Danıştay 14. Daire reddetti.

Projenin yapımını üstlenen Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)  yetkilileri konuyla ilgili Yapı.com.tr’ye açıklama yaptı. Projenin Danıştay tarafından iptal edilen yenileme avan projesine göre değil, daha sonra değiştirilen ve yeniden onaylanan yeni projeye göre tamamlandığının vurgulandığı açıklamada, “Projeyi tamamladığı için TOKİ adına bir mağduriyet bulunmuyor. Eski ve geçerliliği olmayan bir proje üzerinden davanın devam ettirilmesi, idaremizin kurumsal kimliği açısından ise bir mağduriyet oluşturuyor” denildi.

Sulukule’de hak sahiplerine konutların teslim edildiğinin altını çizen yetkililer, “Vatandaşlarımız konutlarında oturmaya başladı. Borcu biten vatandaşlarımıza tapuları da verilecek” diye belirtti.

Yetkililer, “Dava, Yenileme Kurulunca onaylanan ilk avan projesine açılmıştır. Eski ve geçerliliği olmayan proje üzerinden dava devam ettirilmiştir” şeklinde ifade ederek,  konuyla ilgili herhangi bir hukuki adım atılması gerekmediğini vurguladı.

Açıklamada ayrıca şu bilgilere yer verildi: “Bölgede gerçekleştirilen arkeolojik kazılardan sonra projede değişiklik yapılarak, ikinci avan proje hazırlanmış ve onaylanmıştır. İnşaatlar ikinci avan projeye göre ve yasal mevzuata göre tamamlanmıştır.”

Projenin müteahhit firması olan Öz-Kar İnşaat’ın yetkilileri ise, “Sulukule projesiyle ilgili bizim bir ilişiğimiz kalmadı. Biz zaten müteahhit firmaydık. TOKİ’ye devrettik. Konut satışlarıyla onlar ilgileniyor” dedi.

Ne yaşanmıştı?

Sulukule’de kentsel dönüşüm, 2006 yılında Bakanlar kararıyla “Yenileme Alanı” ilan edilmesiyle başladı. Avan proje yerel halk, sivil toplum kuruluşları ve uluslararası kurum ve kuruluşların itirazlarına neden oldu. UNESCO projeyi “yerinden etme ve dışlama” projesi olarak değerlendirdi. 2008 yılında Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubeleri ile Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği projeyle ilgili “iptal” ve “yürütmenin durdurulması” davası açtı. Yargı süreci devam ederken 2009 yılında yıkımların başladığı Sulukule’de, Mayıs 2010 tarihi itibariyle yıkılan yapıların yerine konutlar yapılmaya başlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.