Yeni bir deprem yonetmeligi hazirlanmakta. Adı TURKIYE BINA DEPREM YONETMELIGI. Oldukca kapsamli.

Bu yazida genel olarak TBDY2018’in betonarme perdeye bakışinı anlatacağim.

Perdeler büyük kesme kuvvetlerini karşılamak ve deplasmani kontrol etmek amacli kullanılır. O halde perdelerin büyük rijitliğe sahip olması gerekir. Bu baglamda da yonetmelikler perde tanımı için hep (boy/en) şartını getirir. Bu şarta uyan elemanlar perde statüsundedir.

1975 yonetmeliginde boy/en=5 ve daha buyuk olan betonarme elemanlar perde statusunde idi.Sonraki 1997 ve 2007 yonetmeliklerinde ise boy/en=7 yada daha buyuk olan betonarme elemanlar perde kabul edildi.Gunumuzde de durum bu. TBDY2018 de yani taslak yeni yonetmelikte durum yine degisti. Deprem komisyonu 5 az dedi, 7 fazla dedi ve 6 da karar kıldi.Yani yeni yonetmelige gore artik boy/en=6 yada daha büyük olan betonarme elemanlar perde statüsünde olacak.Bu önemli bir ayrinti. Cünku biliyorsunuz perdelerin dizayni biraz farklı ayrıca tasiyıci sistem davranıs katsayisida perdelerin aldıgi toplam momentin, tabandaki toplam momente oranina gore belirlenmekte(artik momente gore belirlenecek, şu an kesme kuvvetine gore belirleniyor).Yani R katsayisi etkilenmekte.

TBDY2018’gore bir elemanin perde olabilmesi icin en az bir kolun 6 oraninı saglamasi gerekli.Yani eleman L, Y, T, U gibi geometrik sekile sahipse, herhangi bir kolda boy/en orani en az 6 ise artik bu bir betonarme perde kabul edilecek.

TBDY2018 de de uç bolgesi, kritik yukseklik gibi tanimlamalar bugunku gibi mevcut.Yine perde tasarim momentinin bulunmasi da halihazirdaki yonetmeligimizdeku gibi.Sadece kesme kuvveti sinirlamalari ile ilgili birtakim degisiklikler mevcut.

TBDY2018 de betonarme perdeler konusunda yapilan en buyuk değişikliklerden biriside artik perdelere de normal kuvvet sinirinin getirilmesi.Biliyorsunuz halihazirda normal kuvvet sınıri sadece kolonlar icin vardı.Bu yonetmelige gore yüksek sunek bir perde icin normal kuvvet 0.25 x fck x Ac ‘yi aşamaz.Eger perde normal sunek ise, 0.25 katsayisi 0.30…

O halde TBDY2018 icin esasli iki degisiklik var diyebiliriz. Birincisi boy/en=6 olmasi, ikinciside perdelere gelen normal kuvvet sınırlamasi…

Ahmet CELIKKOLLU
Insaat Muhendisi
ESKISEHIR

İlkokulu porsuk ilkokulunda okudum. Ortaokulu cumhuryet lisesi orta bölümünde bitirdim. Liseyi yatılı olarak demiryolu meslek lisesinde okudum. Mecburi hizmet için Malatyada TCDD de göreve başladım. TCDD den istifa ederek anadolu üniversitesi inşaat fakültesine kayıt yaptırdım. 1987 yılında Anadolu Üniversitesi mühendislik mimarlık fakültesinde ögretime başladım. Alt yapı firmalarında, inşaat firmalarında ve proje firmalarında çalıştım. (ESKİŞEHİR, İSTANBUL, KÜTAHYA, KARS,BİLECİK,TOKAT VB). Devlet memuru olarak belediyelerde görev yaptım.

3 YORUMLAR

  1. merhaba öncelikle bilgilendirici yazılarınız için ellerinize sağlık. ben r katsayısının projelerde seçimiyle alaklı net bir yazı aradım internetde ve bulamadım. mesela bodrum perdesi olan ama perdesi olmayan yerlerde r=7 midir 6 mıdır?

  2. Rijit bodrum kabul edersen r katsayisina katilmaz…diger turlu r katsayisini etkiliyor..rijit kabul etmedigin durumda subasman olarak secilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.