TAŞIYICI SİSTEM İDEALİZESİ…

 

Bir taşıyıcı sistem tasarlanırken, projenin uygulamasıda düşünülmelidir.İyi bir proje tama olarak, detaylarına kadar imal edilebilen bir projedir.Uygulanamayan bir proje yada eksik uygulanabilen bir proje kagıttan ibarettir.

 

Bazen meslekdaşların(projeci mühendisler), yazılım sorun çıkarmasın diye, sistem elemanlarına olmadık özellik atadıklarına yada olmaması gereken kabuller yaptıklarına şahit oluyorum.Ancak unutulmamalıdır ki ,yapılan proje tıpatıp yerinde imal ediliyorsa bir anlam ifade eder.Yazılım sorun çıkarmasın, çıktılar düzgün olsun diye yazılıma olmaması gereken kabulleri atamak doğru davranış olmasa gerek.Bir örnek verirsek konunun daha iyi anlaşılacagını sanıyorum :Uzun bir perdeye, pekde uzun olmayan bir kirişin perde uzun yönünde bağlandığını düşünün.Uzun perdeye bağlanan kirişte, perdenin rijitliğinin çok büyük olması sebebiyle, kiriş kesit tesirleri büyük çıkacaktır.Çoğu zaman bu kirişlerde kesme kuvveti sınır değerleri aşılır ve kurtarmaz.Yazılımda yönetmeliğe uygun olmayan rapor verir.Bu durumdan kurtulmak için, perdeye bağlanan kiriş moment aktaran değilde mafsallı şekilde bağlanabilir.Yazılıma bu tür bir tanım yapılabilir.Bu durumda kirişin uç noktasında moment sıfır olacak dolayısıyle sorun kalkacaktır.İyide bir çözümdür.Bu mühendisce bir yaklaşımdır.Eğer yerindede kiriş perdeye mafsallı bağlanacaksa, projede mafsal detayları varsa sorun yoktur.Gerçektende yerinde bu baglantı mafsallı yapılmalıdır.Yine bir örnek, kolon kiriş kesme güvenliğinin kurtarmadığı bir birleşime rastgeldiğinizi düşünün.Kirişi kolonun 5 cm içerisine alırsanız kesme bölgesi alanı buyuyecek böylece birleşimin kesme kapasitesi artacak ve kolon kiriş kesme güvenliği kurtarır hale gelebilecektir.Yazılımda durum kurtarılmıştır.Ama yerindede mimariye aldırmaksızın kiriş gerçekten 5 cm içeride imal edilmelidir.Hesaplar kurtarsın biz yerinde kirişi yine kolona sıfır atarız gibi bir yaklaşım mühendis yaklaşımı olamaz.

 

Hesap ile yerinde imal birbirine uygun olmaldıır.Yerinde yapamayacagımzı imalatları, idealizede kullanmamak gerekir…

 

 

Ahmet ÇELİKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR

Önceki İçerikELASTİSİTE MODÜLÜ…
Sonraki İçerikBETONARME KESİTTE DÜKTİLİTE….
İlkokulu porsuk ilkokulunda okudum. Ortaokulu cumhuryet lisesi orta bölümünde bitirdim. Liseyi yatılı olarak demiryolu meslek lisesinde okudum. Mecburi hizmet için Malatyada TCDD de göreve başladım. TCDD den istifa ederek anadolu üniversitesi inşaat fakültesine kayıt yaptırdım. 1987 yılında Anadolu Üniversitesi mühendislik mimarlık fakültesinde ögretime başladım. Alt yapı firmalarında, inşaat firmalarında ve proje firmalarında çalıştım. (ESKİŞEHİR, İSTANBUL, KÜTAHYA, KARS,BİLECİK,TOKAT VB). Devlet memuru olarak belediyelerde görev yaptım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.