Sümele Manastırı, Restarasyon Kurbanı

0
371

Sosyal medyayı antik Aspendos Tiyatrosu’ndan gelen bir haber salladı. Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, tiyatronun halini restorasyon faciası diye niteledi. Tiyatronun gri taşlı oturakları yerine beyaz mermer kullanıldığını belirtti. Sosyal medyada ‘mutfak mermeri’ eleştirileri yükseldi.

Sadece Aspendos değil Sümela da restorasyon kurbanı
Dünya Gazetesi’nden Handan Sema Ceylan’ın bugünkü köşe yazısında kireç taşı döşenen ‘Aspendos’tan sonra Sümela Manastırı da restorasyon kurbanı’ ifadeleri yer aldı.

Yazının o bölümü:

Trabzon’un dünyaca ünlü Sümela Manastırı da 1991’den beri restore ediliyor. Yılda bir milyon yerli ve yabancı turistin gezdiği manastıra ilk etapta yaklaşık 1.5 milyon lira harcanmıştı. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından oluşturulan Bilim Kurulu, orijinal yapıya aykırı yöntemlerle restorasyon değil adeta inşaat yapıldığını belirlemişti. Bunun üzerine yaklaşık 4 milyon TL daha harcanarak restorasyonun yüzde 73’ünün sil baştan yapılmasına karar verildi. Şimdi hem yapılan yanlış restorasyonun düzeltilmesi hem de dağ yamacından kayaların devrilmemesi için yeni bir restorasyon çalışması daha devam ediyor. Konuyla ilgili ulaşılan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, bize kruvaziyer turizminin önemli bir destinasyonu olan manastırın restorasyonunun daha kısa sürede tamamlanması için girişimlerde bulunduklarını anlattı. Hacısalihoğlu’na göre hem destinasyonun korunması hem de ülkenin turizm gelirlerinin daha çok düşmemesi için en sağlıklı şekilde restorasyon tamamlanması gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.