blank

Statik, betonarmede de aynı, çelikte de ayni, ahsapta da ayni. Dinamik betonarmede de ayni, celikte de ayni, ahsapta da ayni. Bir muhendis statik ya biliyordur ya bilmiyordur. Bir muhendis(insaat mühendisi) dinamik ya biliyordur ya bilmiyordur. Betonarme statigi biliyorum, celik statigi bilmiyorum, yada betonarme statigi biliyorum ahşap statigi bilmiyorum diye birsey olmaz. Statik hep ayni statik, dinamik hep ayni dinamik. Sadece her malzemenin ozellliklerini dikkate alacaksiniz. Mesela elastisite modulu gibi.

4 metre acikligi olan basit bir betonarme kiris düşünün. Bu kirısi 2 t/m yayili yuk ile yukleyelim. Ortadaki maximum momenti hesaplayalim.

M=q x L2/8
M=2 x (4×4)/8= 4 tm

Bu sefer 4 metre acikligi olan celik bir kiriş düsünün. Bu kiriste 2 t/m yayili yuk ile yuklu olsun. Ortadaki maximum momenti hesaplayalim.

M=q x L2/8
M=2 x (4×4)/8= 4tm

Bu sefer 4 metre acikliginda bir ahsap kiris dusunelim, oda 2 t/m yayili yuk ile yuklu olsun Ortadaki maximum momenti hesaplayalim.

M=q x L2/8
M=2 x (4×4)/8= 4 tm

Bu sefer 4 metre acikliginda pamuktan yapilmis bir kiris dusunelim, oda 2 t/m yayilı yuk ile yuklu olsun. Ortadaki maximum momenti hesaplayalim.

M=q x L2/8
M=2 x(4×4)/8= 4 tm

Gordugunuz gibi statigin dini, devleti, rengi olmaz. Statik ya biliniyordur, ya bilinmiyordur. Malzemeye gore statik olmaz.

Konu iyi anlasilsin diye uygulamaya yonelikte bir hesap yapayim. Bu hesalta statikte oksun, dizaynda oldun, malzeme ozelliklerini de kullanalim.

İnşaat işlerinde ahşapı çok fazla kullanırız.Burada bahsettiğim kullanma, iskele,geçiş amaçlı ahşaplar yadaahşap bir tabla oluşturarark çalışma zemini hazırlanması.Bu tür işler için çoğunlukla hesap yapmayız 5/10 koy yada 10/10 koy gibi gelişigüzel fikirlerdir.Ancak bu tür durumlardada kısaca işçilere yol gösterme amaçlı hesaplar yaparak yardımcı olmamız mümkündür.BUnun içinde ahşapın bir takım özelliklerini kabaca bilmemiz gereklidir.

Mekanik özelliklere bir bakalım.Malum mekanik özellikler de ahşapın cinsine kalitesine göre değişir.Burada genel bir hesap yapacagımızdan liflere paralel yönde olan elastisite modülünü ortalama 100.000 kg/cm2 kabul edebiliriz.Genelde şantiye alanında bulunan ahşapı yukarıda bahsettiğimiz işlerde kullandığımızdan emniyet gerilme değerinide lifler doğrultusunda 70 kg/cm2 kabul edebiliriz.şimdi bir sayısal örnek verelim.

ÖRNEK

Bir işçi yanımıza geldi 2 metrelik bir açıklığa bir 5/10 koyup karşıya geçmek istediğini söyledi.Bunun uygun olup olmadığını sordu.Hemen bizde bunun üzerine hesap yaptık.İşçinin 80 kg olduğunu ögrendik.

AÇIKLIK 2 METRE OLDUĞUNDA BİLİYORUZ Kİ MAXİMUM MOMENT TAM KALASIN ORTASINDA OLACAK.BU NEDENLE MOMENT HESAPLARIMIZ KALAS ORTA NOKTASINA GÖRE OLMALI.

KALAS ORTASINDAKİ MOMENT=P X L/4=80 X 2 /4=40 KGM OLACAK.

AHŞABIN E=100.000 KG/CM2
AHŞABIN EMN.GER=70 KG/CM2

KALASI 10 CM LİK KISIM YERE PARALEL OLACAK ŞEKİLDE KOYDUĞUNU DÜŞÜNECEGİZ.
BU DURUMDA ATALET MOMENTİNE BİR BAKALIM

I=b xh3/12= I=10X5X5X5/12=104 CM4 OLUR.
MUKAVEMET MOMENTİNİN MAXİMUM DEĞERİNE BAKALIM KALASIN ORTASINA ALALIM 5 CM YÜKSEKLİĞİNDE OLDUĞUNDAN MUKAVEMET MOMENTİ İÇİN5/2=2.5 CM ALMALIYIZ(KALAS YÜKSEKLİK ORTASI)

BU DURUMDA MUKAVEMET MOMENTİ W=104 / 2.5=41.6 cm3 OLUR.
HESABIMIZA ESAS MUKAVEMET MOMENTİ İŞTE BUDUR.

ŞİMDİ BU 80 KG LIK İNSAN KALASIN ORTASINA GELDİĞİNDEKİ GERİLMEYE BAKALIM

GERİLME=M/W GERİLME=4000kgcm/41.6=96.15 kg/cm2 olur.Ahşabın emniyet gerilmesi 70 kg/cm2 idi dolayısıyle ahşap kırılır ve adam düşer.İşçiye bu işin olmayacagınız söyleyebiliriz.

ŞİMDİ BİRDE AHŞABIN 10 CM LİK KISMININ DİK OLARAK UZATILDIĞINI DÜŞÜNELİM BAKALIM BU SEFER İŞÇİYİ TAŞIYACAKMI.
BU DURUMDA ATALET MOMENTİ I=5X10X10X10/12=416 CM4 OLUR
BU DURUMDA ORTADAKİ MUKAVEMET MOMENTİNE BAKALIM W=416/5=83.2 cm3 olur.

İŞÇİ TAM ORTAYA GELDİĞİNDE KALASTA NE KADAR GERİLME OLUŞUR BAKALIM GERİLME=M/W=4000/83.2=48 kg/cm2 olur.Bu değer ahşabın emniyet gerilmesi olan 70 kg/cm2 den küçüktür dolayısıyle işçi bunun üzerinden rahatça geçebilir.

YANİ BU PROBLEME GÖRE İŞÇİ KALASI 5 CM YÜKSEKLİK OLACAK ŞEKİLDE YERLEŞTİRİRSE MESAFEYİ GEÇEMEZ.
İŞÇİ KALASI 10 CM YÜKSEKLİK 5 CM GENİŞLİK OLACAK ŞEKİLDE KJALASI YERLEŞTİRİSE ÜZERİNDEN GEÇEBİLİR.

BİZİM BU DURUMDA İŞÇİYE SÖYLEMEMİZ GEREKEN KALASI DİK KOYMASIDIR.

TAM ORTADAKİ SEHİMİDE İŞÇİYE SÖYLEMEK İSTERSEK
SEHİM=80 X200X200X200/(48X100000X416)=0.32 CM=3.2 MM DİR.

(AMAÇ SADECE TEKNİĞİ ANLATMAKTI.BU ANLAMDA İŞLEM HATALARINDAN DOLAYI ŞİMDİDEN ÖZÜR DİLİYORUM.)

AHMET ÇELİKKOLLU
İNŞAAT MÜHENDİSİ
ESKİŞEHİR

blank
İlkokulu porsuk ilkokulunda okudum. Ortaokulu cumhuryet lisesi orta bölümünde bitirdim. Liseyi yatılı olarak demiryolu meslek lisesinde okudum. Mecburi hizmet için Malatyada TCDD de göreve başladım. TCDD den istifa ederek anadolu üniversitesi inşaat fakültesine kayıt yaptırdım. 1987 yılında Anadolu Üniversitesi mühendislik mimarlık fakültesinde ögretime başladım. Alt yapı firmalarında, inşaat firmalarında ve proje firmalarında çalıştım. (ESKİŞEHİR, İSTANBUL, KÜTAHYA, KARS,BİLECİK,TOKAT VB). Devlet memuru olarak belediyelerde görev yaptım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.