Silivri ve Çatalca’nın 130 Yılllık Tapu Sorunu Çözülüyor

0
172

Bazı kamu alacakları yeniden yapılandırılıyor. Hükümetin meclise sunduğu teklif ile Silivri ve Çatalca’nın 130 yıllık tapu sorunu çözülüyor.

İlgili kanunla tüzel kişiliği kaldırılarak bağlı bulundukları ilçe  belediyesine mahalle olarak katılan İstanbul’un Silivri ilçesine bağlı Sayalar, Danamandıra ve Çayırdere köyleri ile Çatalca ilçesine bağlı Hallaçlı, Gümüşpınar, Aydınlar, Karamandere ve Yaylacık köylerinin eski köy yerleşim alanları ile Çatalca ilçesinin Binkılıç Mahallesi’nin yerleşim alanında, üzerlerinde  vatandaşlara ait ev, ahır ve müştemilatları bulunan Hazineye ait taşınmazların  yüzölçümü 5 bin metrekareye kadar olan kısmı, kullanıcılarına veya bunların  kanuni haleflerine rayiç bedel üzerinden doğrudan satılabilecek.

Bu alanların 19 Temmuz 2003’ten önce kullanılıyor olması ve  kullanımının halen devam etmesi şartı aranacak. Ayrıca düzenlemeden yararlanmak  isteyenlerin, teklifin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 yıl içerisinde  başvuruda bulunması gerekecek.

Böylece, bu köyler ile mahalle halkının 130 yıldır süren mülkiyete ilişkin mağduriyetlerinin giderilmesi amaçlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.