Almış olduğunuz yapı ruhsatınızında gecerli olduğu bir süre vardır.  Ruhsat gecerlilik süresi ilgili kanun ve yönetmeliliklerde belirlenmiştir.

 

Ülkemizde yapı ruhsatı alındıktan sonra 2 yıl içerisinde yapıya başlama zorunluluğu vardır.Yapı ruhsatı aldıktan sonra 2 yıl içerisinde inşaata başlamazsanız yapı ruhsatınız hükümsüz hale gelir.İnşaat çalışmalarına başlamak için sıfırdan tekrar ruhsat almanız gerekir.Burada öne çıkan unsur, inşaata başlamanın göstergesinin ne olduğudur.Hafriyata bile başlamış olmak(hafriyatı tamamlamasanız yarıda bile bıraksanız) inşaata başlandığı anlamına gelir.

 

Ruhsatınızın süresi yapı ruhsatı düzenleme tarihinden itibaren 5 yıldır(2 yıl içerisinde inşaata başladığınız kabulü ile).Ancak yapı buyukluğune göre, ekonomik duruma göre yada başka durumlara göre 5 yıl içerisinde yapının tamamlanması mumkun olmayabilir.Bu takdirde 5 yıl biterken tekrar ruhsatı yenilemeniz, bu 5 yılda da bitiremeyecekseniz tekrar yenilemeniz mumkundur.Sonsuza kadar ruhsat yenilemeniz teorik olarak mumkundur.Ruhsat yenileme için belediyeler yada diğer idarele bir ucret talep etmez.Ancak dışarıda özel çalışan mimar muhendis yada yapı denetim  şirketleri ücretlerini alır.Ruhsat yenileme 5 yıllık süre içerinde olmalıdır.Süre bitmesine yakın ilgili idareye ruhsat yenileme dilekçesini vermeniz yeterlidir.Ruhsat  5 yıllık süre geçtikten sonrada düzenlenebilir.Dilekçe tarihiniz önemlidir.

 

Ruhsat yenilemede önemli bir hususta , bu 5 yıllık süre geçtiği halde ruhsat yenilemesi yapılmamış, ama halihazırda vatandaşın kullandığı yapıların durumudur.Bu tür yapılarda , ruhsat ne zaman alınmış olursa olsun(1980, 1990 vb) yapı ruhsat alınma tarihinden itibaren 5 yıllık süre içerisinde bitirilmişse ruhsat yenileme yapılmadan gun itibarıyle direk iskan yani yapı kullanma izin belgesi verilir.Bunun için yapının kontrollüğünü yapan mimarların mühendislerin yada yapı denetim şirketinin uygundur raporu vermesi gerekir.Burada da öne çıkan unsur, yapının ruhsat alındıktan sonraki 5 yılda bitirilip bitirilmediğinin ıspatıdır.Bu ıspat yükümlülüğünü mal sahibi yerine getirmeldiir.Yapının ilk elektirik abonelik tarihi, su abonelik tarihi, yada yapıyı kontrol eden yapı denetim şirketinin yapı inşaatı ile ilgili tutanakları ıspat için yeterlidir.Bu belgeler ve aklımıza gelmeyen diğer belgeler bu ıspatta kullanılabilir.

 

Son olarak şunu belirtelim.5 yıllık süresi içerisinde ruhsatı yenelenmeyen yapılar, ruhsatsız yapı olarak degerlendirilir.Ruhsatsız yapılara uygulanacak tüm işlemler bu yapılar içinde uygulanır…

 

 

Ahmet ÇELİKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR

14 YORUMLAR

 1. ruhsat süresi bitmiş ve geçen süre zarfında yenileme yapmamış bir yapı için “yeniden” ruhsat talebinin olması halinde (geçerli ruhsattan 5 yıl geçtikten sonra) binanın statik açıdan değerlendirilmesi nasıl yapılmalıdır. Örneğin 1990 veya daha önceki yıllarda ruhsat almış bir bina kullanma ruhsatı almamış ve geçen süre zarfında herhangi bir yenileme işlemi yapmamış bir binaya yeniden ruhsat düzenlemesi durumunda mevzuat açısından binanın depreme karşı dayanımı nokatasında ilk ruhsat eki statik projeler mi dikkate alınmalı yoksa güncel mevzuata uygunluğumu değerlendirilmeli mi ? (projeleri mevcutsa kazanılmış haktan bahsedilebilirmi, DBYBHY bölüm 7 ye göre performans analizi mi yapmak gerekir, bu durumlarda DBYBHY 2007 den önceki veya sonraki yapılar için ayrı ayrı değerlendirme yapılabilir mi?)

 2. Daha önce alınan yapı ruhsatım 2013 yılında ruhsat yenilemesi yapılarak inşaat yapı ruhsatı alınmış olup, 2 yıl içerisinde inşaata başlanılamamıştır. 2018 kadar süresi ruhsat sürem mevcuttur. Ancak yenileme ruhsatı talebimde eski ruhsatımın eski şartlardaki gibi yenilenemeyeceği (eskiden asansör yoktu,bitişik nizam, yoldan çekmesi çok yoktu gibi) şimdi ise sıfırdan yeni asansörlü yoldan daha fazla çekmeli yeni ruhsat istenmektedir. 2018 yılına kadar inşaat yapı ruhsatım geçerli değil midir. yeni çıkan imar yönetmeliğinde de altıncı bölüm madde 54- (2) – (3) ve (5) maddelerine istinaden yenileme talep ediyorum ancak (2) fıkrasına istinaden benim 2013 tarihli ruhsatımı tamamen geçersiz saymaktadırlar. ben 2013 tarihli yapı ruhsatımın ilgili maddenin (3) fıkrasına ” …..yeniledikleri tarihe bakılmaksızın ruhsat, ilk ruhsat alma tarihindeki plan ve mevzuat hükümleri kapsamında beş yıl uzatılarak yenilenir.. ” istinaden yenilemek istemekteyim. bu açıklamayı yok sayarak her şeyin sıfırdan yapılması söyleniyor. Benim 2018 kadar sürecek olan ruhsatım ile ilgili hiç bir hakkım kalmamış mıdır? çok zor durumdayım sizin görüşünüz nedir. nasıl bir yol izlemeli, belediye harici nerelere başvurmalıyım.
  Saygılar..

  • Merhaba.

   Aldiginiz veya yenilefiginiz ruhsat icin gecerlilik suresi 2 yildir. Bu iki yilda mutlaka insaata baslamalisiniz. Yani 2013 deki ruhsat icin 2015 yilina dek insaata baslanmaniz gerekir. Eger bu iki yil icinde insaata baslamamissaniz, ruhsatiniz ölür. 2013 yilinda ki ruhsatiniz insaata basladaydiniz 2018′ kadar gecerli olacakti. Dolayisiyle sizin anlattiklariniz isiginda belediyenin tavri dogrudur.Bir hatirlatma daha yapayim. 2013 yilinda ruhsat aldiniz, ancak 2015 yili da dahil insaata baslayamadiniz diyelim, bu takdirde yani insaata baslayamafiginizdan 2015 yili icerisinde ruhsat yenilemeniz gerekmekteydi. Ruhsatlarin gecerlilik tarihi, insaata 2 yil icerisinde baslamak sarti ile 5 yildir. Aksi takfirde ruhsatiniz 2.yilin sonunda ölür. Sizin ruhsatinizda oldugu gibi…

 3. 2011 yılında Ruhsat yenilemesi yapılan bir binanın 2016 yılında süresi dolmuştur.Bu süre içinde biten bir yapıya 2017 yılında direk iskan başvurusu yapılacak ama ruhsat verilen projeye uygun değil (1 m büyük yapılıp yan tarafa çekme mesafesi 2 metre yapılmış) ise ne yapılmalıdır?
  Saygılar…

  • Yan bahçe mesafesi 3m dir. Ancak söylediğinize göre 2m yapıldıysa imara aykırı bir durum da söz konusudur. Yani hem projeye aykırı hemde imara aykırıdır.
   Bu hali ile iskan verilemez.
   Belediye hiç kontrole gelmedi mi ya da temel üstü vizesi aldınız mı?

   Belediyenin encümen cezası kesmesi gerekiyor. Tabi bu ceza mevcut durumu meşrulaştırmıyor. Aykırı yaptığınız için sadece bir ceza.

   Diyelim ki bu 1m lik kısım çıkma olarak yapıldı. Bu durumda bu kısmı yıkıp projesine uygun hale getirebiliyorsanız. Sorununuz çözülür.

   Eğer bu fazla olan kısmı çıkma olarak değilde kolon aksını kaydırarak yapmışsanız o zaman işiniz zor. Bunun çözümünü belediye ile görüşmeniz gerekir.

 4. merhaba sitenizi internette araştırırken buldum.
  2 yıl içersinde inşaata hiç başlamadım. yeniden ruhsat almam gerekiyor, yani ruhsat yeileneyeceğim. projemde hiç bir değişiklik yapılmadı. metre kare ve tüm projeler aynı.

  yeniden harç ödemek zorunda mıyım

  • 2 içinde hiç bir şekilde başlamadığınız için ruhsat temditi yapacaksınız. Bu alacağınız yenileme ruhsatı için harç ödeyeceksiniz ancak bu harç ilk ruhsat aldığınızda ödediğiniz harçtan çok daha az bir harç. Belediyeden belediyeye bu harç miktarı değişiklik gösterebilir.

 5. Merhaba, 2014 yılında köy karar defterine onaylı ruhsatı mı aldım.Aldığımda beş yıl içerisinde yapmam gerektiği söylenmişti bu durumda ruhsatı tekrar mı almam gerekir karar defterine onaylı olması farketmez mi. Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim .

 6. Selamlar ruhsatın 5 yıllık süresinin dolmasına 1 ay var bu bir ay içinde ruhsat yenileme masraflarını mimar, mühendis,belediye falan ödeyemiyorum. sadece belediyeye dilekçeyi bir ay içinde verip geri kalan işleri süre dolduktan sonra da yapabilirim diye anladım sizin yazınızdan doğrumudur. yoksa bu bir ay içinde ruhsat yenileme ile ilgili bütün işlemleri bitirmem mi gerekiyor. cevabınız için şimdiden teşükkürler.

 7. Selamlar, 2013’te topraktan bir daire satın aldım. 10 ayda inşaat bitti oturmaya başlandı. Fakat 5 yıl süre zarfında iskanı çıkmadı. Müteahhit-toprak sahibi ve bazı daire sahipleri arasında kırgınlıklar oluştu. Ruhsat süresi dolmasına karşı yenileme yapılamazsa benim başıma bir daire sahibi olarak ne gelebilir? Bu arada inşaat ruhsatı toprak saihibinin üzerine gözüküyor. Dairede 3.5 yıldır kiracı oturuyor…

 8. 1994 te ana inşaatı yapıldı.Ruhsatı 4 kat olan evin sadece iki katı yapıldı.2019 da izinsiz bir kat çıkıldı.Bu süreçte ruhsat hiç yenilenme di. İmar barışı olabilir mi.Yoksa olay sadece belediyeyle mı çözümleme lı.

 9. Selamlar.
  1987 yılında arsama mustakil konut yaptım. Insaat ruhsati,projeler var. Belediye kontrolde etmis. Ama oturum izni almadim ve tapuda hala arsa yaziyor. Tapuyu konuta nasil cevirebilirim

 10. 2013 yılında kat karşılığı arsa sözleşmesi ile 2014 yılında ruhsat aldım inşaata başladım bazı sebeplerden dolayı 5 yılda bitiremedim. ruhsatı yenilemek için belediye ye dilekçe verdim. belediye arsa sahiplerinden birinin imzası zorunlu ve onlar da imza atmıyorlar ne yapabilirim. 1 ay sürem kaldı inşaata da başladım devam ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.