ORHANTEPE MAHALLESI BANKALAR CADDESİ SEMA SOKAK YEŞİLYURT APARTMANI

2
430

Nerenin adresi?

Istanbul Kartalda çöken bina’nın adresi.

Bu adres çok şey ifade ediyor, basit bir adres degil.

Bu binadan onlarca ceset cıkarıldi. Daha da calismalar devam ediyor.

Bu adres’in bize neler gösterdi yazayim:

Bu adres bize, ne kadar fazla karaktersiz milletvekiline sahip oldugumuzu gosterdi. Hiç karakteri olan bir milletvekili, imar barışı yasasina evet oyu veripte guvensiz binalari yasal hale getirir mi?

Bu adres bize Cumhurbaskanı’nın yani ulke ‘nin en ust idarecesinin ne kadar basiretsiz oldugunu gösterdi. Hic ileriyi gören, akli basinda bir ülke baskanı imar barışı yasasını onaylayıp yurürlüğe sokar mı?

Bu adres bize bakanlik yapan kişilerin ne kadar yetersiz oldugunu gosterdi. Bir sehircilik bakanı bu tur seylere göz yumar mı?

Bu adres bize belediye baskanları’nın, bakkal dukkanı bile yonetemeyecegini, koltuk meraklisi siyasal tipler oldugunu gosterdi. Vicdan sahibi ve ehil bir belediye baskani, 5 katlı bina’nın uzerine kacak 3 kat yapılmasını farketmez mi?

Bu adres bize adalet sisteminin de cöktüğunü gosterdi. Televizyonlarda “kacak yapilariniza yapi kayit belgesi alın, imar barısindan yararlanin, paranizi yatirin, ulkede kacak yapi kalmasin” diye yayimlanan reklamlara/kamu spotlarina yayin yasagi koymayan, ama bu bina cokunce hemen yayin yasagi getiren bir mahkemenin oldugu ulkede, adaletten bahsedilebilir mi?

Bu adres bize mimarlar odası, İnsaat muhendisleri odasi gibi kurulusların yöneticilerinin ne kadar gereksiz ve iş bilmez ve makam sevdalısi oldugunu gösterdi. Gorevini hakkiyla yapan bir oda yoneticisi’nin, gereksiz bir surü konuda fetva vetecegine, imar barişi yasasinı iptal basvurusunda bulunmasi gerekmezmi?

Bu adres bize universitelerin de ne kadar gereksiz, ve bagimsiz olmadiğıni gösterdi. Insaat fakultesi yada mimarlik fakultesi olan universitelerin, imar barisi sacmaliğına karsi çıkması gerekmezmi?

Bu adres bize insaat muhendislerimizin, mimarlarimiznda ne kadar vurdumduymaz oldugunu gosterdi. Iş paraya gelince, siyasete gelinceher tür eylemi yapan, bildiri yayinlayan hemen toplanıveren muhendisler ve mimarlarinda imar barışına karsi yurüyüs yapması tekil de olsa mucadele etmesi gerekmezmi?

Bakin basit bir adres bize neler ögretmis. Sanmayın ki bu son. Daha biz buna benzer olaylarla coook karsilasacagiz. Daha coook yayin yasaklari gorecegiz. Haberlerde coken binalari izleyeceksiniz, haberler bitince de imar barışı reklamini izleyeceksiniz. Daha coook sehircilik bakaninın “cöken binadan sesler geliyor, hepsini kurtaracagız” dedigini duyacaksiniz.

Ne imar barışıni destekledim, ne imar barısi yasasina oy verdim, ne belediye baskanligi yapip kacak yapilara göz yumdum, ama ben utaniyorum. Bunlar utanmiyor…

Ahmet CELIKKOLLU

Insaat Muhendisi

ESKISEHIR

054197301 51

2 YORUMLAR

  1. Sözlerinizin hepsi acı bir gerçek, kendi yükünü bile taşıyamayan binalarımızı deprem anında düşünmek bile istemiyorum. Allah bizi korusun diyecem ama bilimin tüm gerçeklerini bir kenara atıp sonrada dua etmek sanırım kadercilikten başka bir şey olmaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.