Narmanlı Han’da Yürütülen Restorasyon Çalışmaları

0
210

Narmanlı Han’da Yürütülen Restorasyon Çalışmaları

İşte Narmanlı Han’ın Son Hali
Radikal’den İdris Emen’in haberine göre, mimari projesini Sinan Genim’in çizdiği tarihi Narmanlı Han’da restorasyon çalışmaları devam ediyor. Restorasyon çerçevesinde hanın iç tarafında yürütülen çalışmalar görüntülendi.

Fotoğraflarda hanın arka cephesinde bulunan binaların bir kısmının içinin tamamen boşaltıldığı, sadece dış duvarların kaldığı görülüyor.

Neden önemli?

İstiklal Caddesi’nin en eski yapılarından biri olan Narmanlı Han 1831 yılında inşa edildi. Narmanlı Han 1880 yılına karar Rus elçiliği, ardından 1914 yılına dek Rus hapishanesi olarak kullanıldı.

Aliye Berger, Ahmet Hamdi Tanpınar ve Bedri Rahmi Eyüboğlu başta olmak üzere birçok yazar ve sanatçının eserlerini ürettiği han için 2015 yılında restorasyon projesi hazırlandı.

Proje 16.06.2015 tarihinde İstanbul 2 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanınca bütün tepkilere rağmen 19 Ocak’ta restorasyon için ilk çalışmalara başlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.