Bugüne kadar olan , müteahhit olma sistemi nasildi? Eline keser alan kişi inşaatta bir kac sene çivi çakıyordu, sonra ticaret odasına kayit yaptırıp müteahhit oluyordu.

Tabi bu durum sektorde bir cok olumsuzluklara neden oldu. Müteahhit debilince, yalancı, paragöz, milleti kandıran, düzenbaz tipler akla gelmeye başladi. Herkes anladı ki, saç kesmek icin bile ustalik belgesi alinmasi gereken bu ulkede, müteahhit olmak içinde bir takım yeterlilik şartları olması gerekliydi.

Bu baglamda Cevre ve Sehircilik Bakanligi bir yonetmelik taslagı hazirladi/hazirliyor. Bu yonetmeligin amacı kimlerin nasıl müteahhit olabilecegi, hangi muteahhitlerin hangi işleri yapabilecegi hususlarini belirlemek. 

Bu yonetmelige gore,,muteahhitler A, B,C,D,E,F,G,H guruplarina ayrilacak. Ayrica bir de gecici muteahhitlik olacak ki, kisi kendi evini kendi yapabilsin. Dolayisiyle bu gecici muteahhitlik ozel bir gurup.

A gurubu müteahhitlik, her işi yapma kapasitesine sahip muteahhitleri kapsiyor.A gurubu muteahhit olmak icin, son 15 yilda, tek parca olarak en az 90 milyon liralik bir iş yapmış olmak gerekiyor. Bu muteahhitler istedikleri buyuklukte iş alip yapabilecek.

B gurubu muteahhitler ise, son 15 yilda tek seferde en az 65 milyonluk iş yapmiş olmali.Ayrica tek seferde en az 32500 metrekare iş yapmıs olmali. Bu guruba giren muteahhitlerede 65000 metrekare is yapma yetkisi verilecek, tamamlamadan daha fazla is yapamayacak.

C gurubu muteahhitler, son 15 yilda tek parcada en az 45 milyonluk bir is yapmiş olmali. Ayrica tek seferde en az 22500 metrekare iş yapmis olmalı. Bu guruba giren muteahhitlere ise 45000 metrekare is yapma yetkisi verilecek. Tamamlamadan yeni is yapamayacak.

D gurubu muteahhitler, son 15 yilda tek seferde 30 milyon liralik  bir iş yapmis olmali. Ayrica tek seferde 15000 metrekare insaat yapmis olmali. Bu muteahhitlerede 30000 metrekare is yapma hakki verilecek.

E gurubu muteahhitler, tek seferde 15 milyon liralik bir is yapmis olmali, ayrica tek seferde 7500 metrekare is yapmis olmali. Bu muteahhitlere de 15000 metrekare is yapma hakki verilecek.

F gurubu muteahhitler, tek seferde en az 3 milyon liralik is yapmis olmali, tek seferde en az 2500 metrekare is tamaamis olmali. Bu nuteahhitlere de 5000 metrekare is yapma hakki verilecek.

G gurubu muteahhitler,tek seferde 1.5 milyonluk is yapmali ve tek seferde 1500 metrekareyi tamamlamis olmali.Bu muteahhitlere de 3000 metrekare is yapma hakki verilecek.

H gurubu mutrahhitler de ise is deneyimi aranmayacak.Bu muteahhitlere tek ruhsatta en fazla 1000 metrekare is yapma hakki verilecek.

Bu bahsedilen isler icin, son 15 yildaki isler baz alinacak.

Ayrica ilgili guruplardaki muteahhitlerin minimum calistirmasi gerekli tekni eleman, usta, kalfa vb de olacak. Taslak tamamlansin, meclise gitsin , o zaman her sey netlesecek.

Ahmet CELIKKOLLU

Insaat Muhendisi

ESKISEHIR

1 Yorum

  1. ahmet bey bir mühendis olarak müteahhit ne demek onu bilmiyorsunuz. müteahhit taahhüt eden demektir, sadece inşaat için değil genel bir kavramdır. yani bir kuruma gıda maddesi vermeyi taahhüt eden bir kişide müteahhittir, kurumun arabalarını tamir etmeyi taahhüt edende müteahhittir. müteahhidin bir usta gibi yaptığı işi bilmesine gerek yoktur, ona işi verenin istediği veya kanunların vaaz ettiği teknik eleman ve ekipmanları ve de finansmanı bulundurmakla yükümlüdür…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.