Muhendislik mimarlık fakültelerinde malesef sadece öğretim verilmekte, eğitim verilmemektedir. Bunun en güzel yansiması da okul hayatından sonra iş hayatına atılan mühendislerin, kullandıkları hitap şekillerinde görülür. Karşıdaki insana/müşteriye/işverene hitap şekli o kadar önemlidir ki, mühendis’ in birseyler kazanmasına yada birşeyler kaybetmesine sebep olur/olabilir.

İş ortamındaki bir mühendis artık abi,abla, amca, dayı, birader vb hitaplari kullanmamalıdır. Muhendislerin yaptıği en büyuk hitap hatasi budur. Şantiye şefi ustasina “Osman abi” “Mehmet abi” diye hitap etmeye başlarsa, yaptirım gücü azalır, saygınlıği sekteye ugrar. Bir ustaya, bir kalfaya “Osman usta”, “Mehmet kalfa” diye hitap edilmeli, gerekli direktifler verilmelidir.

Mühendisler ofislerinde,çalıstiklari firmalarda da hitaplarina dikkat etmelidir., Mehmet bey, Osman bey, Ayşe hanım gibi hitap etmelidir. Ofisinize proje cizdirmeye gelen bir adama “buyur abi, nasil yardımcı olalim” denmez. Yada ofisinizi bir proje cizdirmeye gelen kadına “buyur abla” denmez. “Buyrun beyfendi”, “buytun henımefendi” diye hitap edilir. Bu tür hitap şekilleri hem karşidakine saygı duydugunuzu gösterir, hemde karşidaki’nin size saygi duymasıni sağlar.

Mühendisler’in bir diger hitap sorunuda, aynı isyerinde calistiklari amir konumundaki kadınlara karşı olan davranislarinda görülur(ben görmekteyim). Muhendis, amiri konumundaki bir erkege “müdürüm” diye hitap ederken, yine amiri konumundaki bir kadina “Ayse hanım” diye hitap edebilmektedir. Amir pozisyonundaki birine Mehmet bey yada Ayse hanim diye tabi ki hitap edilebilir, ancak ayni konumdaki iki kisiden kadın olanına erkek egosu yüzünden ” müdüŕüm” demekten imtina etmek dogru degildir.

Muhendislerin hitap hatalarina, yapi denetim firmalarinda görevli denetci muhendislerle de sık rastlanır. Projesini kontrola getiren bir mühendis’e abi demek, sen yıllarin muhendisisin hata yapmazssin demek pek hoş degildir. Denetçi muhendisin karşısina genc yada yaşli (goreceli yaşli) muhendisler gelebilir, orada onemli olan yaş degil, bilgidir, denetimdir.Denetci muhendis ile muhatabi arasinda mutlaka hissedilir bir cizgi olmalidir.

Bir mühendis, iş hayatinda en az “SEN” kelimesini kullanmalidir(belki de sosyal hayatta bile en az kullanmamiz geren kelime sen kelimesidir). Bir muhendis is hayatinda en cok “SİZ” kelimesini kullanmalidir. Sen kelimesi kayitsizligi, siradanligi, saygisizliği, küçuk gormeyi akla getirebilir. Ama siz kelimesi saygıyi, deger vermeyi, asilliği akla getirir.

Ahmet CELIKKOLLU
Insaat Muhendisi
ESKISEHIR
05454019515

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.