MÜHENDİSLERİN EN BÜYÜK SORUNU…

1
362

Başlığı okuyunca,İşte en büyük sorun budur. başta mühendisler olmak üzere herkesin aklında birtakım fikirler oluşmuştur.İşsizlik sorunu, maaş sorunu, mühendislik eğitimi sorunu, çalışma şartları sorunu, iş gvenliği sorunu, vb bu fikirlerden sadece birkaçı….Bu fikirlerin hepsininde elle tutulur bir yanı mevcut.Yani bu adu geçenler gerçekten önemli sorunlardan.Ama bu sorunların hiçbiri mühendislerin en büyük sorunu değil….

 

Peki nedir mühendislerin en büyük sorunu ?

 

Mühendislerin en büyük sorunu, birbirleriyle sürekli uğraşmaları, birbirlerine köstek olmalarıdır.Ufak bir gözlemle bile bu sorunun farkına varabilrisiniz.Meslekdaşının elinden işini almaya çalışan mühendisler, meslekdaşının altını oyup onun makamını yada mevkisini kapmaya çalışan mühendisler, diğer meslekdaşını arkasından kötüleyen mühendisler, kendisinden başarılı olan meslekdaşını örnek alacagına onu aşagı çekmeye çalışan mühendisler, aynı işyerinde çalışan meslekdaşını işverene gammazlayan mühendisler, diğer meslekdaşının yaptığı projeyi haksız yere eleştiren mühendisler, diğer meslekdaşlarını aşagılamayı iş zanneden mühendisler bu soruna örnek verilebilir. Mühendislerin ilk etapta halletmesi gereken sorun budur.En büyük sorun dediğim “mühendislerin birbiriyle uğraşmaları” sorunu belki tam anlamıyle sıfırlanamaz ama en azından minımuma indirilebilir. Evet hayat şartları zor, evet rekabet çok fazla, evet ekonomik sıkıntılar var ama bunların hiçbiri bir mühendisin diğer mühendisle etik olmayan tarzda ugraşmasına dayanak olamaz.

Mühendisler kişi olarak tek başına bu sorunla başa çıkamaz.Ayrıca bu sorun malesef kısa vadede halledilebilecek bir sorunda değildir.Mühendsi kişisle olarak başka bir meslekdaşı ile uğraşmamayı ilke edinmelidir.Diğer meslekdaşına iyilik yapmayacaksa bile kötülük de yapmamalıdır.Etrafında bu tür hareket eden meslekdaşlarını uyarmalı, ilişkilerini bu insanlarla azaltmalıdır.Bu en büyük sorunla etik kurallar gözetilerek, dışarıdan bu etik kuralların uyulup uyulmadığını kontrol ederek ve en önemlisi otokontrol sistemi ile başedilebilir….

 

 

Ahmet ÇELİKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.