Mühendisler iş hayatında üslup sorunu yaşıyorlar. Özellikle fakülteden mezun olduktan sonra nasil gordülerse, nasıl alıştilarsa, iş hayatlarinin sonuna kadar ayni üslupla devam ediyorlar. Özellikle mühendislik fakültelerinin son sınıfına “üslup” dersini koymak gerekir. İş hayatinda üslup o kadar önemlidir ki; bilgi eksikliğinizi kapatır yada bilgili bile olsanız degersiz hale düşürür. İş hayatında üslup o kadar önemlidir ki; iş kazanmanızı sağlar yada işinizden olmanıza neden olur. İş hayatında üslup o kadar önemlidir ki; saygı duyulmanızi sağlar yada terbiyesizliklere maruz kalmaniza neden olur.

Mühendis olarak iş hayatinizda, size artı deger katacak, üslupla ilgili beş adet öğüt verecegim:

ÖĞÜT.1…İş hayatınizda, üstünüze yada emriniz altındakilere yada herhangi bir sebeple ilişkide olduğunuz bir kişiye “SEN” diye hitap etmeyiniz. “SİZ” diye hitap ediniz. “SEN” kelimesini kullananlar, bu kelimenin sanki kendilerine buyuklük havası verdiģini düşünebilirler, ama “SEN” kelimesi olsa olsa karşi tarafta sizin saygi yoksunu olduğunuz hissini doğurur.

ÖĞÜT.2…Ofiste, şantiyede, fabrikada, amirinize yada ustaya yada kalfaya yada işçiye “Abi”, “Abla” diye hitap etmeyiniz. Yaş önemli değil, karşınızdaki sizden büyük olabilir, küçük olabilir… Müdürum diyebilirsiniz, şefim diyebilirsiniz, Ahmet usta diyebilirsiniz, Mehmet kalfa diyebilirsiniz, Ayşe hanim diyebilirsiniz. Ama iş hayatinızdan abla, abi kelimelerini bir cikartinız.

ÖĞÜT.3…İş hayatınız da karşinızdaki insana, ondan elde edeceğiniz çıkara göre saygı göstermeyiniz. Çıkarıniz olsa da olmasa da saygı gösteriniz. İs almak için yalakalik yapıp, isiniz bitince sırtınızı dönmeyiniz. Omurgalı olunuz, karakterli olunuz, insan olunuz.

ÖĞÜT.4…Hiç görmediğiniz birine yazı yazarken(mektup, email vb) yada hiç gormediğiniz birine ilk telefonu ederken, yada bir toplumda hiç gormediğiniz birinden bahsederken “Bey”, “Hanim” kelimelerini kullanmayıniz. Niye diyeceksiniz, ülkemizde her isim sadece bayan yada erkek ismi değil.Mesela Gökçe bey mi, Gökçe hanım mı. En iyisi “Sayın Ğökçe Yılmaz”. Bu takdirde zor durumda kalmazssinız.

ÖĞÜT.5…Çalısanlarinizla para ilişkisine girmeyiniz,,aksam iş çıkışı okey oynamayiniz, beraber sinemaya gitmeyiniz, beraber piknik yapmayiniz.

Ahmet CELIKKOLLU
insaat Muhendisi
ESKISEHIR
0541.973.01.51

2 YORUMLAR

 1. Mühendislik Fakültesi son sınıf öğrencisiyim,
  Hem teknik yazılarınızı hem de iş ahlakı ve etiğiyle ilgili bu değerli yazılarınızı yakından ve zevk alarak takip ediyorum.
  Sizin gibi insanlarla meslektaş olmak gurur verici, eminim ki bu değerlere sahip olan ve gözeten insan sayısı artar çünkü günümüzde mumla aranacak seviyeye indi maalesef.
  Görüşmek dileğiyle.
  Saygılar, iyi çalışmalar..

  • Merhaba

   Guzel düşunceleriniz icin teşekkür ediyorum.Bu tur geri donüsler oldugunda bizimde hosumuza gidiyor ve yazımizin birilerine bir seyler verdiği hissine kapilıyoruz. Amacimiz da bu zaten.

   Okul ve sosyal hayatinizda baßarilar diliyorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.