Moskova’da inşaat sektöründe kötü tablo…

Odintsovo’da 2011 yılında RTM Group tarafından başlanılan projenin, el değiştirmesinden dolayı yarım kaldığı belirtiliyor.
Uzmanlar, Rusya’da inşaat projelerinin izin sürelerinin bitmesi halinde, yeni izin alma prosedürlerinin 6-7 ay sürdüğüne dikkat çekiyor. 
Projelerin dondurulduğu sürede pazar şartlarının değiştiğine ve yeniden finansman bulunduğu zaman ise projeler talep görmez hale gelebildiklerine işaret ediliyor. Bir analist, “Herkes inşaatı yarım bıkarmanın, bir an önce tamamlamaktan daha ağır maliyeti olduğunu biliyor ama finansman bulmak imkansız” diyor.

Moskova ve çevre ilçelerde krizin yarattığı finansman sıkıntıları yüzünden tamamlanmayan inşaatlar kriz döneminde hızla artışa geçti. Knight Frank şirketinin verilerine göre, Moskova  merkezi ile ve çevre bölgelerde (Podmoskovye) 600 bin metrekareden fazla inşaat yarım kalmış durumda. Kommersant gazetesinin haberine göre, Moskova’da inşaatı durdurulan büyük projeler arasında, 70 bin metrekarelik Odintsovo alışveriş merkezi, 46 bin 500 metrekarelik Pamenski ve 37 bin metrekarelik Favorit alışveriş merkezleri de bulunuyor. 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.