Bilgili bir inşaat mühendisi olabilirsiniz. Tecrübeli bir inşaat mühendisi olabilirsiniz.Yüzlerce yapı dizayn etmiş olabilirsiniz. Ama bütün bu özellikleriniz her zaman iyi bir taşıyıcı sistem oluşturmanıza yetmeyebilir. Çünkü iyi bir taşıyıcı sistem oluşturmak, daha açık bir ifadeyle depreme dayanıklı bir taşıyıcı sistem oluşturmak sadece inşaat mühendisine bağlı değildir.

Depreme dayanıklı bir taşıyıcı sistem mimari tasarımla başlar. Depremden habersiz, vurdumduymaz, yetersiz bir mimarla çalışıyorsanız, ağzınızla kuş tutsanız, doğru düzgün bir taşıyıcı sistem oluşturamazsınız. Mimar dedigimiz kişi, 1 metrekare fazla yer kazanmak için nasıl saatlerini harcıyorsa, günlerini harcıyorsa, taşıyıcı sistemi de düşünmelidir. 20 cm lik çıkma almak için gunlerce belediyeye gidip gelen mimarları düşündüğümuzde, tasiyıcı sistem konusunda da mimarın 3-5 saat kafa yormasını beklemek sanırım haksizlik olmasa gerek.

Parseller son derece uygun olmasina rağmen, yapı geometrisi son derece uygun olmasina rağmen, taşıyıcı sistem düşünülmemesi sebebiyle, deprem dayanimı tartışmalı birçok sistemin sebebi mimarlardır. Her ne kadar statik-betonarme proje müellifi olarak inşaat mühendisleri görünsede gerçek göründüğünden farklıdır. Depreme karşı yeterli dayanima sahip olmayan taşıyıcı sistemlerden en az inşaat mühendisleri kadar, mimarlar da sorumludur. Bir terzinin iyi bir elbise dikmesi için, elindeki kumaşin iyi olmasi gerekir. Yırtık kumaşlarla, dünyanın en iyi terzisi, nasıl dogru düzgün bir elbise dikemiyorsa, kargacık burgacık bir mimari ile, sadece estetik kaygilarla ortaya çıkarilmış bir mimari ile de, dünyanın en iyi inşaat mühendisi düzgün bir taşiyıcı sistem olusturamaz.

Ülkemizdeki çoğu mimarin aklına hala, depreme dayanıklı yapı denince iri kolonlu yapı gelmektedir. Sanırlar ki iri kolonlu yapı, depreme dirençli yapıdır.

Eger, depremden habersiz bir mimar ile çalısmak zorundaysanız, Allah şimdiden kolaylik versin. Bu tür mimarlar ile çalısmak zorunda kalan projeci inşaat mühendisleri, hemen kendini suçlamasın, iyi tasıyıcı sistem oluşturamıyorum diye kendini yetersiz hissetmesin. Yetersiz olan onlar değil, depremden haberi olmayan bir kısım mimarlar.

Allah, tüm projeci inşaat mühendislerine, depremden haberi olan mimarlarla çalışmayı nasip etsin…

Ahmet CELIKKOLLU
Inşaat Muhendisi
ESKISEHIR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.