Bir Türk müteahhitlik firmasının tek seferde aldığı en büyük işe Limak İnşaat imza attı. Limak İnşaat 4.3 milyar dolarlık teklif ile Kuveyt Uluslararası Havalimanı Yeni Terminal Binası inşası ihalesini kazandı.

KUVEYT Uluslararası Havalimanı Yeni Terminal Binası inşaatı için açılan ihaleyi 4.3 milyar dolarlık teklif ile Limak İnşaat kazandı. Sözleşme, Limak yöneticileri ile Kuveyt Bayındırlık Bakanı Ali el-Amir’in katıldığı törenle imzalandı. İmzayı atan Limak Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili Sezai Bacaksız, “Türk müteahhitlik sektörünün yurtdışında tek kalemde aldığı en büyük iş. Türk müteahhitlik sektörü açısından önemli bir başarıya imza attık” dedi.

25 MİLYON YOLCU KAPASİTELİ
Bacaksız, Kuveyt’de düzenlenen törende “projeyi kazandıkları için büyük gurur duyduklarını” belirterek, “Kuveyt Hükümeti ve halkına, şirketimize göstermiş oldukları inanç ve güven için, ayrıca bizi Kuveyt’in geleceğinin bir parçası yaptıkları için teşekkür ederiz.

Projenin bir havalimanı terminalinden çok daha fazla şey ifade etmektedir” dedi. İmza törenin ardından inşaatın yapılacağı alanda Hürriyet muhabiri ile birlikte incelemelerde bulunan Bacaksız, en düşük teklifi vererek başta Çinliler olmak üzere bir çok firmayı geride bırakarak ihaleyi kazandıklarını vurguladı. Bacaksız’ın verdiği bilgiye göre projenin 6 yıl içerisinde tamamlanması ve iki yıl da işletilmesi planlanıyor. Projede yıllık ortalama 5 bin kişi istihdam edilecek. İlk etapta 500-750 personeli Türkiye’den getireceklerini söyleyen Bacaksız “Bu rakam ileride artabilir. Çünkü istediğimiz verimi yabancılardan alamayabiliyoruz. Türkiye’ye katkısı 4.5 milyar dolarlık olan projede yüzde 10 lokal çalıştırmak zorundayız. Yani tüm iş gücünün yüzde onu Kuveytli olacak Yapılacak olan terminal binası, toplam 25 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Terminalin 51 kapısı ile her boyutta uçağa ev sahipliği yapabilecek” dedi.

PRİTZKER ÖDÜLLÜ MİMARLIK
Bacaksız’ın verdiği bilgiye göre Pritzker ödüllü mimarlık firması Fosters-Partners tarafından tasarlanan Kuveyt Uluslararası Havalimanı’nın yeni terminal binası Kuveyt için önemli bir giriş kapısı olmasının yanı sıra dünyanın en teknolojik ve modern binalarından biri olma özelliğini taşıyacak. Terminal binasının çok farklı bir çatısı olacak, Kuveyt’i simgeleyecek. Terminalin çatısına kurulacak 12 megavatlık özel tasarım güneş panelleri sayesinde kendi enerjisinin bir bölümünü de üretebilecek olan Kuveyt Uluslararası Havalimanı dünya genelinde çevreci Leed Gold sertifikasına sahip ilk havalimanı olmayı da hedefliyor.

ÖZELLİKLİ HAVALİMANI OLACAK
Bacaksız terminal alanının 708 bin metrekare, toplamda 51 kapı ve stanttan ibaret başlangıç kapasitesi 21 adet A380’e aynı anda hizmet verebilme kabiliyetine sahip olacağını belirterek şöyle devam etti: “Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliğinin (IATA) A Hizmet Seviyesine göre tasarlandı. Kuveytliler için yüksek nitelikli iş fırsatı yaratılacak. Tasarım, ısıyı dışarıda tutarken, ışığın girmesine imkan veren sırlı açıklıklar ile tek çatı örtüsü altında bütün binayı bünyesinde toplamakta. Örtü Kuveyt’in geleneksel yelkenlilerinden ilham alan gittikçe azalan beton sütunlarla desteklenen büyük bir giriş plazasına gölge vermek üzere uzanıyor.”

Hedef 6 yıldan önce bitirmek
LİMAK Holding İcra Kurulu Üyesi Feyiz Genç, terminal inşaatı için kendilerine verilen sürenin 6 yıl olduğunu anımsatarak, “Ancak biz bu süreden önce bitirmek istiyoruz. Bizim hedefimiz 4.5 yıl sonra bitirmek” dedi. Şirketlerinin 16 ülkede faaliyet gösterdiğini dile getiren Genç bu imza ile Kuveyt’in ağırlık kazandığını söyledi. Genç, inşaatta kullanılacak malzemenin burada da üretileceğini kaydederek dünyanın her yerinden malzeme getireceklerini bildirdi. Kuveyt yönetiminin hassasiyetinin çok fazla olduğunu ifade eden Genç, sıfır hata payı ile çalışmayı amaçladıklarını aktardı. Genç, böylesine zor bir terminal inşaatının Türkler tarafından yapılmasının önemli olduğuna da dikkati çekerek “Bunun hanemize yazılması ve başarabilmemiz çok önemli. Bu proje, Türk müteahhitliğinin başarısı olacak” dedi.

Limak İnşaat İcra Kurulu Üyesi Serdar Kulaksız, Feyiz Genç, Hürriyet Muhabiri Nurettin Kurt ve Başkan Vekili Sezai Bacaksız inşaatın yapılacağı alanda hatıra fotoğrafı çektirdi.

Rakamlarla
Maliyeti: 4.3 milyar dolar
İnşaat süresi: 6 yıl
Terminal Alanı: 708.000 metrekare
Yolcu kapasitesi: 25 milyon

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.