Konutta Yapılan Son Kampanya ile Faiz Farkı Arttı

0
164

Konut kredisi faizlerinde yapılan indirim ortalama konut kredilerinde hızlı bir gerilemeye yol açtı.

Durgunlaşan konut sektörünü canlandırmak için yapılan konut kredilerindeki faiz indirim kampanyası, önceki kampanyaya göre kredi faizlerinde hızlı bir gerileme yarattı.

Son kampanya sonrasında 18 Mayıs haftası itibariyle ortalama konut kredisi faizleri, bir önceki haftaya göre 1,77 puan geriledi. Böylelikle konut kredisi faizlerinde Ağustos 2016’daki indirim kampanyasına göre ciddi bir gerileme kaydedilmiş oldu. Ağustos 2016’daki kampanya sonrasında 1,05 puanlık bir gerileme izlenmişti.

Konutta yapılan son faiz indirim kampanyası sonrasında ortalama konut kredisi faizleri 18 Mayıs haftası itibariyle yüzde 13,16 seviyesine geriledi. Böylelikle 2017’nin sonundan bu yana ortalama konut kredisi faizlerinde en düşük seviye gerçekleşmiş oldu.

YATIRIMCI KİTLE HAREKETE GEÇTİ

Konut faizlerinin indirilmesi ile yatırımcı kitlenin harekete geçtiği belirtildi.

Konut kredi faizlerinin yüzde 1’in altına çekilmesiyle birlikte gayrimenkul kuruluşlarının konut satışlarında yüzde 20 indirimle başlattıkları kampanyanın üzerinden geçen süreçte gelinen noktayı değerlendiren KONUTDER Başkanı Altan Elmas, piyasaların oldukça canlandığını ve yatırımcı kitlenin harekete geçtiği ifade etti.

Elmas, şöyle dedi:

“Kampanya son derece başarılı gidiyor. Yüzde 20 indirim çok büyük bir indirim. Bununla birlikte 0.98 kredi faiz oranı başlı başına bir fırsat. Mevduat maliyetlerinin yüzde 14’ü geçtiği bir orttamda insanlarımız bu fırsatı algıladılar. Bununla birlikte bizim verdiğimiz indirimle de çok büyük bir etki doğdu. Konut satışlarını yüzde 5 peşinata çekmek de çok etkili oldu. Birikimi hazır olmayanlar için de bu süreçte bir fırsat doğmuş oldu. Kampanyanın üçte birlik kısmı sona erdi. Ramazanın ilk haftası olmasının getirdiği rehavette rağmen biz kampanyanın geldiği son noktadan oldukça memnunuz. Yüzde 20 indirim ile birlikte bekleyen talebin hızlıca döndüğünü gördük. Yatırımcı kitle harekete geçti. Son beş altı aydır faizlerin yükselmesiyle beraber yatırımcılarımız konut alımında biraz geri çekilmişti. Yatırımcının devreye girmesi, konut sektörü için son derece pozitif bir durum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.