Bulut İnşaat’ın sahibi Temel Bulut, KKTC’de ev sahibi olmak isteyen yüzlerce kişiyi mağdur ettiği gerekesiyle Girne’de hakim karşısına çıkartıldı. Bulut, savunmasında dairelerin devir teslim işlemleri ile ilgili yapılan hiçbir işlemden haberi olmadığını iddia etti. Bu arada mahkeme önünde bekleyen mağdurlar, Bulut’un gelişi esnasında tepki gösterdi.

Bulut İnşaat tarafından mağdur edildiklerini ileri süren vatandaşlar tarafından Girne Mahkemesi’nde açılan davanın görüşmesine başlandı. Mahkeme avlusunda dava saatini bekleyen bir grup vatandaş, Temel Bulut’un alana geldiğini görünce sinirlerine hakim olamadı. Bulut, öfkeli kalabalığı, “Halledeceğiz, merak etmeyin” diyerek yatıştırmaya çalıştı.

Yaşanan gerginliğin ardından Girne Mahkemesi’nde davayı yürüten yargıç tarafından sorgulanan Temel Bulut, yapılan işlemlerden, imzalanan sözleşmelerden haberdar olmadığını ileri sürdü. KKTC’deki işlerini takip için görevlendirdiği E.Ç.’nin attığı imzalardan da haberdar olmadığını öne sürdü.

“İŞLEMLERLE İLGİLİ BİLGİM YOK”

Şikayetçi avukatların soruları üzerine Temel Bulut, dairelerin devir teslim işlemleri ile ilgili yapılan hiçbir işlemden haberi olmadığını iddia etti. Bulut, “Bulut İnşaat’ın sahibiyim, şirketin kayıtlı yeri Türkiye’de. Şirket 2012 yılında KKTC’de faaliyete geçti ve E.Ç.’ye buradaki işleri takip etmesi için yetkilendirerek, her ay 10 bin TL maaş ödedim. E.Ç.’ye resmi kurumlar, elektrik daireleri ve tapu işlerini yönetmesi için vekâlet verdim. Evrakların imzalanması için hiçbir şekilde yetki vermedim, yapılan işlemlerle ilgili bilgim yok.” diyerek mağduriyetlerle bağlantısı olmadığını savundu.

“DAİRE YAPILMADI, PARAM HALA İADE EDİLMEDİ”

Ancak mağdur olduklarını iddia eden kişilerden Soner Özer, kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını öne sürdü. Özer, şu açıklamalarda bulundu:

“Evviva Lavinium Sitesi’nden 35 Bin Sterlin (STG) ev aldım. Aylık takisiti 165 STG olan evin 15 Bin STG peşin ödedim. Bugüne kadar toplam ödediğim para miktarı ise 20 bin 300 STG. Elimde makbuzları ile birlikte duruyor. Bir türlü karşılık göremeyince 2 yıl önce sözleşmeyi iptal ettim ancak bir daha kimse dönüş yapıp da bilgilendiren olmadı. Daire yapılmadı, param hala iade edilmiyor. Bu mağduriyetimizi ancak mahkeme çözecek.”

Bir diğer mağdur Kenan Aydenk de son bir yıldır çivi bile çakılmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Daireyi 2012 yılında aldım, 2014 yılında ise taksitlerimi ödedim. Toplamda 35 Bin STG ödedim. Bu yetmezmiş gibi temeli atılmayan ancak parası ödenen ev için 2014 yılının Mart-Nisan aylarında evin tapu parası talep edildi. Bulut İnşaat’ın muhasebe personeli telefonda beni tehdit ederek, ‘8 bin TL vermezsen evi teslim alınca 17 Bin TL ödemek zorunda kalacaksın’ dedi. Arabamı satıp tapu parasını da ödediğim halde bugün hala bir evimiz yok. Aldığımız daireler yapılmayacak gerekçesi ile başka dairelere aktarılmamıza rağmen son 1 yıldır burada da bir çivi çakılmadı. Küçük bebeğim var ayda bin TL kira ödüyorum. Ailem bölündü eşim çocuğumla Karpaz’da ben işim gereği Lefkoşa’da. Dün akşam meyhanede içki masasında yakaladım, bizim paramızla boğazından nasıl geçiyorsa artık bilmiyorum.”

Öte yanda dava 13 Ekim Salı günü tekrar görüşmek üzere ertelendi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.