KİRİŞSİZ TEMELDE ZIMBALAMA ETKİSİ….

13
2686
kirişsiz temel

KİRİŞSİZ TEMELDE ZIMBALAMA ETKİSİ

Temelde zımbalama sorunu önem arz eder. Gerekli tedbir alınmazsa , üst yapınız ne kadar iyi projelendirilirse projelendirilsin yapıda kesme kırılması sonucu gevrek krırlma ortaya çıkar ve yapı risk altına girer.Dolayısıyle yapı temelinin özellikle zımbalamaya karşı yeterli güvenliği sağlaması gerekir.Zımbalama sorunu daha ziyade temelde kirişsiz temel tiplerinde ortaya çıkabilir.Bunun önune geçmek için mümkün mertebe kalınlık buyuk saçilmelidir.Ekonomiklik düşünülüyorsa en azında kolon başlıkları kullanılmalı ve o bölgede kesme kırılmasının olmayacağı yüksekliklerde başlıklar oluşturulmalıdır.Yönetmeliklerimizde temelde zımbalama etkisine çok buyuk önem vermektedir.Öyleki temeldeki zımbalama kuvvetinin tamamını betonun karşılaması istenmektedir.Biraz da donatıyla kesme etkisini karşılayalım demek temel için mümkün değildir.Temlede tüm zımbalama kuvveti zımbalama alanındaki beton tarafından rahtça karşılanabilmeldiir.

 

Temelde zımbalama anlamında kritik kesitler genelde köşelerde ve kenarladaki kesitlerdir.çünkü buralarda zımbalama kesit alanı azdır.Diğer taraf boşluğa geldiğinden zımbalama anında çalışmaz.Kenar kolonlarda ve özellikle köşe kolonlarda zımbalama alanına dikkat edilmelidir.Limitte olan durumlarda ilave olarak zımbalama donatısı atılabilir.Ancak çoğu mühendisin yanlış bildiği üzere temele atılan zımbalama donatısı kolon altına ve üstüne atılan düz donatılar değildir.Temelde de zımbalama donatısı kapalı etriye şeklinde yapılır ve zımbalama yüzeyine gelecek şekilde kapalı etriye olarak temel kalınlığınca dizilir.Düz alt ve üst donatılardan zımbalama donatısı olmaz. iKesme tkisine çalışacak donatılar etriye şeklinde olmalı dır.

 

Ahmet ÇELİKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR

 

13 YORUMLAR

 1. merhabalar Ahmet bey,
  bir sorum olacaktı. kusuruma bakmayın öğrenciyim henüz yanlış düşünüyorsam affola..
  bu zımbalama sorununun kenarda ve köşede ki kolonlarda daha fazla olduğunu söylemişsiniz. peki kenarda ve köşede ki kolonların bu sorunla karşılaşmaması için temelde pay bırakılabilir mi yani 6*5 m2 lik bir oturum alanımız olsun ben bu temeli 6.5 * 5.5 yaptım yani her iki yönde 25 er cm lik pay bıraktım bu şekilde de bu sorun aşılabilir mi?

  bir diğer söyleyeceğim şey ise.. forum yapısaldan da sizi takip ediyorum.. lakin içerik olarak çok karışık bir yer çöplüğe dönmüş desem yeridir. bir bilgiye ulaşmak için yarım saat sitede gezinmen gerek. lakin bu sitenin forum bölümünde çok sade ve temiz bilgiler sunulmuş.. acaba neden forum bölümünde kendinize soru cevap bölümü açmıyorsunuz. yada böyle bir şeyi yapabilir misiniz. sor cevap bölümü açılsa. benim gibi öğrenci arkadaşlarım yada bir çok meslektaşınızla soru cevap şeklinde bilgi paylaşımı yapılsa.. şahsen güzel olurdu diye düşünüyorum..

  • MERHABA

   SORU SORMAKTAN KORKMAYIN.BENDE ZAMANIM OLDUGU SÜRECE VE BİLGİM VARSA CEVAPLAMAYA ÇALIŞIYORUM.
   DEDİĞİM GİBİ KENARLARDA KOLON ZIMBALAMALARI DAHA ÖNEM ARZEDER.KENAR KOLONLAR İÇİN PAY BIRAKMAK BİR YÖNTEM OLABİLİR AMA BU HER ZAMAN 25 CM ŞEKLİNDE OLMAZ.
   ŞÖYLE Kİ
   ZIMBALAMA CEVRESİ MALUM b+h dır.h temel kalınlıGI.ZIMBALAMA CEVRESİNİ NASIL BULUNDUĞUNU BİLDİĞİNİZİ VARSAYIYORUM.BİLMİYORSANUIZDA TS500 AYRINTILI ANLATMAKTA.KONUYA GELELİM TEKRAR EGER BIRAKTIĞINIZ 25 CM B+H UZUNLUĞUNUN İÇERİSİNDE KALIYORSA, KESME KIRILMASI DAHA İLERİDE OLACAKTIR VE BIRAKTIĞINIZ MESAFENİN HİÇ BİR ÖNEMİ OLMAYACAKTIR(MESELA 100 CM KALINLIĞINDA BİR RADYE DE ).ANCAK BU 25 CM ÇEVRENİN DIŞINDA İSE O TAKDİRDE ZIMBALAMA ALANINA KATKISI OLUR VE DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ ŞEKİLDE ÇALIŞIR.SİZ EGER BİR PAY BIRAKACAKSANIZ, BU PAYI KOLONUN 4 TARAFINDAN ZIMBALAMA CEVRESİNİ HESAPLAYARAK BİR DİKDÖRTGEN ÇİZİN .BIRAKACAGINIZ PAYDA BU DİKDÖRTGENİN KENARLARINDA OLSUN.UMARIM ANLATABİLMİŞİMDİR.

   FORUM YAPISAL DA TAKİBİNİZ İÇİNDE TEŞEKKÜR EDİYORUM.BİRAZ KARIŞIK ORASI DOĞRU.ÖZEL SORU CEVAP BÖLÜMÜ AÇMAK GEREKİRMİ BİLMİYORUM.ÇÜNKÜ SİZİN YAPTIĞINIZ ŞEKİLDE BANA ULAŞAN ÖZEL SORULARA CEVAP VERDİĞİM GİBİ ÇOGU YAZIMDA TEL NUMARAM YADA EMAİL ADRESİMİDE BELİRTİYORUM.ARKADAŞLAR RAHATLIKLA BANA ULAŞABİLİYORLAR. O BAKIMDAN BUGÜNE DEK GEREK DUYMADIM.

   SELAMLAR

   AHMET ÇELİKKOLLU
   İNŞAAT MÜHENDİSİ
   ESKİŞEHİR
   0 541 973 01 51
   acelikkollu@hotmail.com

 2. kesinlikle kemal arkadaşıma katılıyorum. forumda köşe yazılarınıza özel bölüm açılmalı..

  bilgi paylaşımınız için teşekkür ederim.

 3. MERHABA AHMET BEY..
  BENİM BİR SORUM VAR. EĞER ZIMBALAMA İLAVESİ ATMA GEREĞİ DUYSAK VE BU 2 METRE KADAR ÇIKSA BURAYADA KAPALI ETRİYE UYGULAMAK MÜMKÜN MÜ? YADA BU ETRİYE DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ ETKİYİ SAĞLARMI? TEŞEKKÜRLER..

  • ZIMBALAMA DONATISI ETRİYE ŞEKLİNDE VE ZIMLBALAMA ÇİZGİSİ ÜZERİNDE KONUR.ZIMBALAMA DONATISI SADECE KAPALI ETRİYE OLABİLİR.BU ETRİYEYİDE TEK ATMAYACAKSINIZ.30(90 GİBİ ZIMBALAMA ÇİZGİSİ BİTENE KADAR ARKA ARKAYA ETRİYELERİ SIRALAYACAKSINIZ.TEKBİR ETRİYE DEĞİL.BU ETRİYELER 4 TARAFTADA KONACAK.

   AHMET ÇELİKKOLLU
   İNŞAAT MÜHENDİSİ
   ESKİŞEHİR

  • Zımbalama donatısı, aslinda bildiginiz kesme kuvveti donatısidir. Bir kiriste kesme kuvveti donatısini nasil koyuyoruz?. Etriye seklinde degil mi? Temelde de ayni. Zımbalama donatisi bildiginiz etriye formunda konulur…

 4. Merhaba Ahmet Bey, zımbalama konusunda yalnızca temeli mi kontrol etmemiz gerekiyor? Katlarda da zımbalama kontrolü yapılır mı? Teşekkürler..

  • Gamze hanim merhaba.

   Zimbalama kontrolü ince elemanlarda yada eksenel kuvvetin buyuk degerlerde etkidigi elemanlarda yapılır. Radye temel dösemesi diger elemanlara gore nispeten incedir ve kolon normal kuvvetlerinin en buyuk oldugu bolgedir. Zimbalama kontrollunu nerede isterseniz yapabilirsiniz. Mesela herhangi bir katta kirissiz bir dösemede de, doseme kalinligi nispeten ince oldugu icin yapabilirsiniz…Zimbalama kontrolunu yapmadigimiz yerlerde zimbalama etkisinin olmadigi ablama cikmaz. Orada da zimbalama etkisi vardir, ama eleman cok kalindir yada eksenel kuvvet dusuktur, hesaptan tasarruf amaciyle bu tur yerlerde yapilmaz. Ama benim zamanim bol, ben her normal kuvvet anbyerde yaparim diyorsaniz tabiki yapabilirsiniz…

 5. Ahmet bey merhaba. İnşaat mühendisliği alanındaki yazılarınızı çok beğeniyorum. Oldukça sade ve anlaşılabilir anlatıyorsunuz. Başarılarınızın devamını dilerim.

 6. merhaba Ahmet Bey, daha önce projelendirilmesi ve kaba inşaatı yapılmış bir binaya ilave bir kat daha yapılacak.benden binanın mevcut temelinin ve yapılan kısımlarının bir kat daha taşımak için yeterli olduğunu göstermem isteniyor. ancak projelendirmeyi yaptığımda temelde bazı kolonlarda zımbalama kontrolü sağlanmıyor ve temel de yetersiz kalıyor. ne gibi bir çözüm önerebilirsiniz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.