Jeo Taşıma – Geoteknik Rapor Hazırlama Yazılımı

0
506

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 09 Mart 2019 tarihinde “Zemin ve Temel Etüdü Uygulama Esasları ve Rapor Formatını”  yayınlaması ile birlikte Zemin Etüt Raporları; Veri Raporu ve Geoteknik Rapor olarak olması gerektiği gibi ikiye ayrıldı. Yönetmelik, veri raporunun ve geoteknik raporun nasıl yapılması, neler içermesini gerektiğini (hazırlanacak raporun şablonuna kadar) ve  hangi mühendislik bilim dalı tarafından yapılması gerektiğini açıklamış bulunuyor. Bu sayede bugüne kadar çoğunlukla yanlış  yürütülen zemin etüt rapor anlayışının da düzeltilmesini bekliyoruz.

Analiz Yapı Yazılım firması olarak yayınlanan bu genelge ile birlikte 2 yıldır çalışmalarını yürüttüğü yüzeysel temelin taşıma gücü, oturma ve sıvılaşma analizi yapan Jeo Taşıma yazılımımızı dahada geliştirip bakanlığın genelgede istediği geoteknik rapor şablonuna da adapte ederek yazılımımızın ilk sürümünü yaptı. Yazılımımın hazırladığı rapor örneğini incelemek için buraya tıklayın.

Rapor Örneği Linki;

http://www.istinatduvari.com/index.php/53-jeocad/jeo-tasima/174-jeo-tasima-geoteknik-rapor-ornegi

Jeo Taşıma yazılımı hem TBDY’ e (Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği) göre analizler yapabilmekte hem de bakanlığın hazırlamış olduğu formata uygun rapor üretebilmektedir.

Jeo Taşıma yazılımının bazı özellikleri aşağıdaki gibidir. Daha detaylı analiz ve yazılım özellikleri öğrenmek için lütfen buraya tıklayın.

●   Taşıma Gücü Analizleri
●   Sıvılaşma  Analizleri
●   Oturma Analizleri
●   Yatak Katsayısı Hesapları
●   Zemin Gerilmesi Analizleri
●   Sondaj Derinliği Hesabı
●   Temel dönme açısı hesabı
●   Farklı Yükleme Kombinasyonları ile çalışabilme (q, qo, V, Hx,Hy,Mx, My kuvvetleri analizlerde dikkate alınabilir)
●   Geoteknik araçlar
○   Manuel zemin sınıfı bulma modülü
○   Zemin fiziksel özellikleri hesap modülü
○   Zemin sınıfları kütüphanesi
○   Birim Dönüştürücü
●   ve daha fazlası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.