İzmir’de 4 yıldır faaliyet gösteren Optimum Outlet’in 67 milyonluk kapasite artış projesi Valilik tarafından alınan ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının iptali üzerine yeniden hazırlandı. Proje ÇED onayı alırsa firma mevcut AVM’ye 27 bin metrekare ek yapacak.

İzmir’de son dönemde AVM yatırımları hız kesmeden devam ederken 2012’de kapılarını açan Optimum Outlet Alışveriş Merkezi nihai büyüme projesini açıkladı.

deneme

Egedesonsöz’den Onur Deniz’in haberine göre, ülke genelinde yaptığı yatırımlarla adından söz ettiren Malatyalı işadamı Erman Ilıcak’ın şirketlerinden olan Rönesans Gayrimenkul Yatırım tarafından yapılan, İstanbul, Ankara İzmir ve Adana’da faaliyet gösteren AVM zinciri Optimum’un Gaziemir’de yer alan AVM binası kapasite artış projesini tamamladı.

Mevcut yapı olarak 135 bin metrekarelik alana kurulu olan Optimum Outlet İzmir’de 163 mağaza yer alıyor. AVM binasının yan tarafında yer alan 27 bin 500 metrekarelik alanda ise ek bina yapımı gerçekleştiriliyor.

Valilik kararına iptal

2014 yılı içinde hazırlanan AVM’nin ikinci etap projesine İzmir Valiliği’nce verilen “ÇED Gerekli Değildir”  kararının ardından yapılan itirazlar doğrultusunda karara karşı açılan karşı itiraz davası İzmir 1. İdare Mahkemesi’nde görülmüş, mahkeme “ÇED Gerekli Değildir” kararının iptaline karar vermişti.

İptal kararının ardından firma projeye ait ÇED dosyasını hazırlayarak tekrar İzmir Valiliği Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne sundu. Valilik tarafından onay verilen proje için yeniden ÇED süreci başlatıldı.

Hazırlanan yeni raporda işe giriş ve çıkış saatlerinde AVM’den kaynaklı oluşacak ek trafik yükü, ek trafikten kaynaklanan gürültü, hava kirliliği değerlendirmesi gibi çok sayıda çevresel değerlere yer verildi.

67 milyonluk ek proje

İkinci etap projesinin mevcut AVM binası ile bir tüp geçit bağlantısı ile birleştirilmesi planlanıyor. 2 katı AVM, 3 katı otopark olmak üzere toplam 27 bin 500 metrekarelik alanda yapılacak ek bina için 67 milyon TL bütçe ayrıldı. Ek binada 53 dükkan ve 7 restoran bin 550 araç kapasiteli otopark ve teknik alanlar yer alacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.