İstanbul’dan Sonra Konut Fiyatları En Çok Orada Arttı!

0
179

İstanbul’dan Sonra Konut Fiyatları En Çok Orada Arttı!

Konut fiyat artışında dünyada 6’ncı sırada bulunan İzmir, Türkiye’de İstanbul’dan sonra fiyatı en çok artan konutlara sahip il oldu .

İngiliz emlak şirketi Knight Frank’ın küresel konut şehirler  endeksinde 156 kentteki fiyat değişikliklerini hesapladığı rapora göre,  Türkiye’de en çok artış yüzde 25’lik oranla İstanbul’da görüldü. Dünya genelinde  konut fiyatı artışı ortalamasının yüzde 4,4 olarak belirlendiği çalışmada,  İzmir’deki artışın yüzde 16,5 olduğu kaydedildi.

Artış oranlarına göre yapılan ilk 20 şehir sıralamasında İstanbul  dünya 2’ncisi, İzmir dünya 6’ncısı oldu. Sıralamada Türkiye’deki son il olan  Ankara ise yüzde 12,4’lük artışla 13. kent oldu.

Sıralama değişti

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, yaptığı açıklamada, daha önce fiyat artışında İstanbul, Ankara, İzmir  şeklinde olan sıralamanın, artık İstanbul, İzmir, Ankara şekline dönüştüğünü  söyledi.

Bu değişikliğin çeşitli sebepleri bulunduğuna dikkati çeken Güleroğlu,  “İstanbul’daki çok yüksek artış nedeniyle yatırımcı İzmir’e doğru kaydı. Son 2-3  yıldır Bayraklı ilçesi çevresinde yüksek katlı binalar yapıldı, Manhattan  projeleri… Rakamı artıran kısım da o. 1+1 iş yeri 385 bin liradan başlıyor, 1  milyon liraya kadar gidebiliyor. Birçok rezidans tarzı yerler yapıldı. Buralar da  1,5 milyon gibi rakamlar konuşuluyor. Göç, nüfus artışı ve yeni arsa üretimindeki  sebeplerin yanı sıra fiyatların artışı biraz da yeni yapılan rezidans tarzı  yapılar.”

‘Küçük yatırımcı için fırsat’

Güleroğlu, yeni yapılan konutların aksine ikinci el konut fiyatlarında  ciddi bir fiyat artışı bulunmadığını aktararak, kendisine ev almak isteyen küçük  yatırımcıların konut kredisi faiz oranının yüzde 1,20’lerden yüzde birin altına  düşmesini beklemesi nedeniyle ikinci el konut satışlarında da durgunluk olduğunu  kaydetti.

Yılın ikinci 6 aylık bölümünde piyasanın daha hareketli olacağına  inandığını dile getiren Güleroğlu, “Burada yatırımcının dikkat etmesi gereken bir  nokta var, faiz oranları aşağıya indiğinde konut fiyatları da yukarı çıkacak,  arzın talebi karşılayamamasından kaynaklı. Sonuçta  küçük yatırımcının ev alacak  kişilerin buna dikkat etmesi gerekiyor. Herkes piyasaların yatışmasını  sakinlemesini bekliyor. Bu fırsat aslında. Piyasa durgun olduğu için uygun fiyata  konut alınabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.