İş Güvenliği Cezaları 3 Katına Çıkıyor

0
265

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İş güvenliği ile ilgili yeni düzenlemeler yapıldığını mevcut cezaların 3 katına kadar artırıldığını söyledi..

Bursa Ticaret ve Sanayi Odasında (BTSO) düzenlenen “Güvenli İskele, İskelede Güvenlik eğitim Semineri”nde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, iş sağlığı güvenliğiyle ilgili yeni düzenlemeler getirileceğini, cezaların 2-3 kat artırıldığını, iş güvenliği uzmanı bulundurmama cezası olan 6 bin liranın 24 bin liraya kadar yükseltileceğini söyledi.

2014 yılının iş sağlığı güvenliği bakımından acı olayların yaşandığı bir yıl olduğunu belirten Çelik, yeni yılda daha ümitli olmayı arzuladıklarını söyledi.

Bir insan dahi yaşamını yitirmesi halinde hiçbir istatistiğin anlamının kalmadığını vurgulayan Çelik, 100 bin işçide yılda 16 işçi hayatını kaybederken, bunu 7′lere kadar düşürdüklerini, bunun güzel bir gelşişme olduğunu ancak Avrupa Birliği (AB) ülkeleri standardı ortalaması 3 ya da 2 işçiye düşürme hatta sıfırlama konusunda gayret içinde olduklarını söyledi. Tüm bunlara rağmen 2014′te yaşanan iş kazaların, olumsuz tabloların bütün istatistikleri anlamsız hale getirdiğini de vurgulayan Çelik, iş kazaları ile ilgili herşeyin söylendiğini belirtti.

Her yıl yüksekten düşme nedeniyle en az 350 kişinin öldüğünün toplum tarafından önemsenmediğini belirten Çelik, inşaatlarda 2014′te 3 bin 625 denetim yapıldığını ve bu denetimler sonucunda bin 858 şantiyede faaliyetlerin durdurulduğunu ve halen 500 firmanın inşaatının mühürlü olduğunu söyledi.

Aşırı kazanma hırsı ve aşırı kar elde etme amacının iş kazalarında en önemli faktör olduğunu da belirten Bakan Çelik, yaşanan kazaların telafi edilemeyeceğini, ancak işveren tarafından iş sağlığı güvenliği tedbirleri, gereksiz bir maliyet olarak görüldüğünü, işçi de ise bana birşey olmaz anlayışının olduğunu söyleyerek, kamu olaral mevzuat ve denetimleri yaptıklaırnı belirtti.

Çelik öte yandan Türkiye’de iş kazalarının yüzde 12,5′inin inşaat sektöründe yaşandığını öümlü iş kazalarının ise yüzde 34′ü bu sektörde meydana geldiğini bu ölümlerin yüzde 42′si de yüksekten düşmeden kaynaklandığını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.