blank

Bodrum’da inşaat kazısı öncesi yapılan sondaj çalışmalarında, tarihi eser olduğu değerlendirilen duvarlara rastlandı.

Yokuşbaşı Mahallesi Reisoğlu Hacı Halil Efendi Sokak üzerindeki bir arazide inşaat için çalışma başlatıldı. Yürütülen kazı çalışması esnasında tarihi eser olduğu düşünülen duvarlara rastlanması üzerine Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’ne bilgi verildi. Müze yetkilileri gözetiminde duvarların çıktığı alanda sondaj kazısına başlandı. Çıkan bulguların, Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne gönderileceği öğrenildi. Çıkan tarihi duvarlar nedeniyle milyonluk inşaat durduruldu.
Mahalle sakinleri ise bölgede daha önce de tarihi eser niteliğinde taşlar, sütunların olduğunu ve Bodrum Kalesi’ne teslim edildiğini anlattı. Kazı yapılan alanın yanında iş yeri bulunan Yaman Olgaç, aynı yerin yanındaki eski evinde de benzer kalıntıların çıktığını, bu yeni buluntuların onların devamı olduğunu belirterek, “Bakalım hangi antik eserlerin, hangi bulguların, buluşların peşinden bizi götürecek. Ortaya neler çıkacak merakla izliyoruz” dedi.

1 Yorum

  1. bu tarz tarihi yapılara kadıköy, haliç bölgesinde sıklıkla rastlıyoruz iksa sistemlerinde derin kazılarda lahit mezar, küp eski yerleşim yerleri buluyoruz ve işimizi de durduruyorlar şantiye mühürlenip bırakılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.