İnşaat Sektörü Çöküşte

0
167

İnşaat Sektörü Çöküşte

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkan Vekili ve Antalya İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Deniz Karataş, döviz kurları ve kredi faiz oranlarındaki artışın ekonominin lokomotifi inşaat sektörünü olumsuz etkilediğine işaret etti.

Turizm sektörünün rahatlaması Bakanlar Kurulu Kararı ile okulların bir hafta geç açıldığını kaydeden Karataş, hükümetin inşaat sektörü için de benzer bir adım atmasını istedi.

Bakanlar Kurulu kararıyla tapu alım-satım harçlarında iyileştirme ve yüzde 18’lik KDV’nin de yüzde 1’e indirilmesini talep eden Karataş, “Ayrıca metal, çimento ve enerji maliyetleri de dikkate alınmalı ve müteahhitler için fiyat farkı kararnamesi çıkarılmalı. Nitekim kamu ihalelerinde kar maksimum yüzde 25’dir. Fakat Türk lirası son 5 ayda yüzde 35 değer kaybetti, maliyetler ise arttı” dedi.

’YATIRIMCININ ÖNÜ AÇILMALI’

Mevcut verilere göre düzenlemelerin yapılmaması, yatırımcıya ve tüketiciye teşvik verilmemesi, önünün açılmaması halinde kurdaki yükselişin sektörü ve sektöre bağlı 300’e yakın iş kolunu olumsuz etkilemeye devam edeceğini vurgulayan Karataş, bunun da 1 yıl içinde yüzde 25- 30 daralmaya yol açabileceğinin altını çizdi.

’İNSANLAR İŞSİZ KALMASIN’

İnşaat sektörünün son 4- 5 aydır sıkıntılı günler yaşadığını anlatan Deniz Karataş, “Seçimler ve kurdaki yükseliş nedeniyle piyasadaki konut talebi düşüyor ancak maliyetler de yükseliyor. Barınma anayasal bir haktır. Sektörde Türkiye’de 2.3 milyon, Antalya’da ise 400 bin kişi doğrudan istihdam ediliyor. SGK primlerimizi tam ve eksiksiz ödüyoruz. Çalışanlarımızın neredeyse tamamı dar gelirli vatandaşlar, bugün kazanırsa akşam evde ekmek oluyor, aksi halde olmuyor” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.