İnşaat Devi 69 bin İşçiyi İşten Çıkardı

0
145

Bin Ladin  şirketi, 69 bin çalışanını işten çıkardığını, 10 bin kişinin de gecikmiş  maaşlarını ödediğini açıkladı

Mekke’deki vinç kazası sonrası yaşadığı ekonomik  krizlerden dolayı firma bünyesindeki işten çıkarmaların devam edeceği belirtildi.

Suudi arabistan’ın en büyük inşaat firması Bin Ladin, 69  bin çalışanını işten çıkardığını açıkladı. 

Bin Ladin şirketinden yapılan yazılı açıklamada, daha önce ülkeden  gönderilen 55 bin işçiye 14 bin işçinin daha eklenmesiyle işten çıkarılanların  sayısının 69 bine ulaştığı belirtildi.

“10 bin işçinin geciken maaşları ödendi”

Suudi Arabistan Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın müdahalesiyle 10  bin işçinin gecikmiş hak edişlerinin ödendiği kaydedilen açıklamada, firma  tarafından yapımı devam eden projelerin mayıs ayı sonu itibarıyla sona ermesinin  beklendiği ifade edildi.

Bin Ladin şirketinin alacaklarını tahsil etmesinin ardından  ödemelerinde gecikme yaşanan diğer işçilerin hak edişlerinin de ödeneceği  aktarılan açıklamada, 20 bin işçinin ise geciken ödemeler nedeniyle istifa ettiği  bildirildi.

Mekke’deki vinç kazası sonrası yaşadığı ekonomik krizden dolayı firma  bünyesindeki işten çıkarmaların devam edeceği belirtildi.

Mayıs ayı başlarında Suudi Arabistan Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı  Mefrec el-Hakbani, 6 aydır maaş alamayan Bin Ladin şirketi çalışanlarının bu  sorununu çözeceklerini açıklamıştı.

Mekke’deki vinç kazası sonrası şirketin yeni ihalelere girmesinin  yasaklanması ve yaptığı projelerin durdurulması nedeniyle zor günler geçirdiği  aktarılarak, 85 yıllık inşaat şirketinin 77 bin çalışanını işten çıkardığı iddia  edilmişti.

Mekke’de Harem’i genişletme projesi çalışmaları kapsamında Eylül  2015’te yaşanan vinç kazasında 109 kişi hayatını kaybetmişti. Olaydan sonra  soruşturma açılmış ve dava sonuçlanana kadar Bin Ladin şirketinin yeni ihalelere  girmesi ve yöneticilerinin yurtdışına çıkması yasaklanmıştı. Mayıs ayında söz  konusu yasak Kraliyet Divanı tarafından kaldırılmıştı.

El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in babası Muhammed bin Ladin  tarafından 1931 yılında kurulan ve şu anda 217 bin çalışanının olduğu tahmin  edilen inşaat firması, başta Mekke Harem Genişletme Projesi, 601 metre  uzunluğundaki Mekke Saat Kulesi Projesi, Riyad Havalimanı ve Riyad Faysalia  Kulesi gibi büyük projeler olmak üzere birçok farklı çalışmaya imza attı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.