blank

Önce her seçim oncesi mutlaka yürürlüge giren bu imar barışı saçmalıgı hakkinda biraz bilgi vereyim, sonra neden bu duruma “devletin akıl tutulması” dedim onu açıklayayım.

Kavram kargaşasina bir son vereyim. Bu bir imar affı. Adinin imar barışı olması, sadece olayi biraz daha sevimli hale getirme çabası.

Nedir bu imar barışı?

31 Aralik 2017 tarihinden once ruhsatsiz veya ruhsat eklerine aykırı olarak yapilan yapılarin sahipleri, cevre ve sehircilik bakanligina(yada bakanlığın yetkilendirildiği kuruluşlara) basvuracak, yapı bedelinin %3’ünu devlete harç olarak yatiracak ve yapi kayit belgesi alacak. Böylece tüm yıkım kararları, tüm para cezalari ortadan kalkacak, elektrik, su , dogalgaz vb alinabilecek, kat mulkiyetine bile gecilebilecek.

Bu barış denilen imar affı’nin hic bir istisnasi yok.Devlet arazisinede yapı yapsaniz, plaja da yapı yapsaniz, 2 kat, 3 kat, 5 kat fazlada kat yapsaniz, Bogazici’nde de yapi yapsaniz, tescilli bir yapiyıda kurcalasaniz farketmez.Devlete paraya yatiracaksiniz, yapi kayit belgesini alıp isinize bakacaksıniz.İste imar barışı dedikleri imar affi bu.Kayitsiz sartsiz parayi yatır, kurtul…

Bir insaat muhendisi olarak bu bana cok dokunuyor.Birakın muhendisligi, normal bir vatandas olarakta çok dokunuyor.

Gelelim neden bu affa “devlet’in akıl tutulmasi” dedim. Yakin zaman da büyük bir deprem bekliyoruz diyen kim? Devlet. Yapilari iyilestirmek icin kentsel dönüşüm yasasini çıkaran kim? Devlet. Yapılar daha guvenli imal edilsin diye yeni bir deprem yonetmeligi yürürlüge sokan kim? Devlet. Peki butün bunların yanında, nereye, ne şekilde, nasıl yapilirsa yapilsin bütün binaları resmiyete bağlayan kim? Devlet. İste bu yüzdendir ki bu bir akil tutulmasıdir.

Bu imar aflarindan çok cektik, depremlerde yuzlerce, binlerce kisiyi yitirdik. Hala akillanmadik, üç beş oy için, uç beş kurus icin imar affı getirmekten bir turlu vazgecemedik.

Bu yasa Hayırlı bir yasa degil.Bu yasayi çıkaranların üzerinde, bundan sonra olacak depremlerde hayatinı kaybedecek kisilerin hakkı olacak, bu yasayı çikaranların uzerinde her seyi hakki ile yapip ruhsat alan, iskan alan insanların hakkı olacak, bu yasayi cıkaranların uzerinde, her deprem sonrasinda iş bilmezlikle suçlanan insaat muhendisleri’nin hakkı olacak…

Ben kendi payıma düşen hakkı helal etmiyorum…

Ahmet CELIKKOLLU
Insaat Muhendisi
ESKISEHIR
0541 9 73 01 52

blank
İlkokulu porsuk ilkokulunda okudum. Ortaokulu cumhuryet lisesi orta bölümünde bitirdim. Liseyi yatılı olarak demiryolu meslek lisesinde okudum. Mecburi hizmet için Malatyada TCDD de göreve başladım. TCDD den istifa ederek anadolu üniversitesi inşaat fakültesine kayıt yaptırdım. 1987 yılında Anadolu Üniversitesi mühendislik mimarlık fakültesinde ögretime başladım. Alt yapı firmalarında, inşaat firmalarında ve proje firmalarında çalıştım. (ESKİŞEHİR, İSTANBUL, KÜTAHYA, KARS,BİLECİK,TOKAT VB). Devlet memuru olarak belediyelerde görev yaptım.

2 YORUMLAR

  1. Teşekkürler Ahmet bey, emeğinize, bilginize ve vicdanıza sağlık. Sizin gibi dürüst insanların varlığı umut oluyor. İyiki varsınız, öncelikle sizi ve sonra sizi yetiştiren ana baba ve hocalarınızı takdir ve tebrik ediyorum. Apartmanın giriş katındakı komşu,balkonunu odaya dahil etmek için ön cephe duvarinı yıktı. Ben de bir binada tadilat yapılırken, hangi duvarların kesinlikle yıkilmaması gerekir sorusuna cevap ararken rastladım sitenize. Soruma hiç bir sitede net bir bilgi bulamadım maalesef. Bu konutla ilgili de bir yazı yazsanız ne kadar iyi oludu. O kadar çok izinsiz, kafasına göre tadilat yapan var ki! Selamlar, saygılar.
    Not. e-posta adresim eski, hala geçerli olmayabilir,yıllardır kullanmiyorum, başka da yok maalesef ama yorumu gönderebilmek için yazmak gerekiyordu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.