GEREKTİĞİ YERDE GEREKTİĞİ ŞEKİLDE HESAP…

 

Mühendisin hesap bilmesi gereklidir.Gerektiği zaman, gerektiği yerde elindeki imkanlarla(kalem, hesap makinesi vb)  el ile sürekli bişeyler yapmaya çalışmak doğru değildir.hesaplarını yapabilmeli ve en azından o anki işin yürümesini sağlayabilmelidir.Bu tür hesaplarda tam sonuç yerine yaklaşık sonuçları hedef almak çoğu zaman yeterli olur.

 

Yukarıda yazdığım ilk paragraf kadar önemli bir hususta, mühendisin gereksiz ve boş hesaptan kaçması gerekliliğidir.Mesela klasik bir yapıda, iş olsun diye bir kirişin burulmasını hesaplamak buna örnek gösterilebilir.Bu tür bir hesap boş bir hesaptır(ben bugüne kadar hiçbir kirişin burulma nedeniyle göçtüğünü görmedim.).Yada tekil temel hesabında virgülden sonra üç dört hane daha devam ettirileren binde bir seviyelerinde temel boyutu hesaplamakta boş hesaptır.Virgülden sonra üç dört hane hesaplayarak temel boyutlandırmak sizin çok iyi mühendis olduğunuzu göstermez.(1.345 metre diye bir temel boyutu olmaz.)..

 

Mühendis , elindeki imkanları sonuna dek kullanmalı, imkansızlık halinde yada birtakım bilgileri kontrol amaçlı olarak sınırlı olarak elle hesabı kullanmalıdır.Masanın üzerinde donanımlı bir bilgisayar dururken, bilgisayarda son yazılımlar yüklüyken, bilgisayarın karşısına geçip bir çerçeveyi elle hesaplamak boş bir hesaptır.

 

Evet bir mühendis temel teknik konularda el ile hesap yapmayı bilmelidir ama olur olmaz heryerde, elinde başka imkanlar varken sürekli el ile bişeyler yapmaya çalışmak pek doğru bir hareket değildir.

 

Yazıyı buraya kadar okuyan meslekdaşlar el ile hesap yapmanın ne zararı varki diye düşünebilir.

Elde imkanlar varken el ile hesap yapmanın sakıncaları şunlardır:

1…Mühendise zaman kaybettirir.

 

2…El ile hesap yapıldığında işlemler uzun sürdüğünden, alternatifler denenemez.

 

3…El ile hesapta hata oranı her zam.an vardır.

 

4…El ile hesapta kolaylık olsun diye kabuller biraz daha fazla yapılır.

 

Sonuç olarak bir mühendis esas teknik konularda el ile hesap yapabilmeli, ama elinde bir frsat varsada teknolojiyi tercih etmelidir.Öncelik el ile hesapta değil, teknoloji ile hesapta olmalıdır.Sadece teknolojiyi kullanan ve elle hesap yapamayan bir mühendis  ne kadar eksikse aynı şekilde elle hesabı bilen ama teknolojiyi kullanmayan bir mühendiste o derece eksiktir.

 

 

Ahmet ÇELİKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR

0 541 973 01 51

İlkokulu porsuk ilkokulunda okudum. Ortaokulu cumhuryet lisesi orta bölümünde bitirdim. Liseyi yatılı olarak demiryolu meslek lisesinde okudum. Mecburi hizmet için Malatyada TCDD de göreve başladım. TCDD den istifa ederek anadolu üniversitesi inşaat fakültesine kayıt yaptırdım. 1987 yılında Anadolu Üniversitesi mühendislik mimarlık fakültesinde ögretime başladım. Alt yapı firmalarında, inşaat firmalarında ve proje firmalarında çalıştım. (ESKİŞEHİR, İSTANBUL, KÜTAHYA, KARS,BİLECİK,TOKAT VB). Devlet memuru olarak belediyelerde görev yaptım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.