GENİŞ KİRİŞ-DAR KOLON

 

Taşıyıcı sistemde en önemli bölge, kolon ile kirişin birleştiği bölgedir.Kiriş yükleri kolona aktarmakla görevldiir.Ne tür bir aktarım olursa olsun, kesiti küçük olan aktarımda söz sahibi olur.Dikkat edilmesi gereken(betonarme sistem) birleşim, geniş bir kirişin mesela 60 cm enindeki bir kirişin, dar bir kolona meslea 25 cm lik bir kolona birleşmesi durumudur.

deneme

 

Bu durumda kiriş 60 cm genişliğinde çalışır.Sizde hesaplarınızda kiriş genişliğini 60 cm olarak düşünerek dizayn edersiniz.Ancak kiriş yük aktarımı için kolona geldiğinde bu aktarımı 25 cm lik kolona yapmak zorundadır.Yani kiriş 60 cm geliyor ve biranda 25 cm lik kolona aktarım yapacak.Bu durumda kuvvet çizgileri kolona yaklaştıkça yoğunlaşacaktır.Kuvvet çizgileri 60 cm enden başlayacak ve daralarak, yoğunlaşarak 25 cm en olarak kolona geçmeye çalışacaktır.Bu durumu kafanızda canlandırınız.Siz her ne kadar hesaplarınızda kirişi 60 cm olarak düşünsenizde bu kolona aktarım aşamasında kirişin 60 cm i çalışmaz.Daha küçük bir kesit çalışır.Dolayısıylegerilme hesapladığınızdan daha buyuktür.

 

Bu nedenle geniş kirşlerin dar kolonlara baglanmasında her zama sıkıntı olacagını mühendis bilmeli ve özen göstermeldiir.Mümkün mertebe bundan kaçınmaldıır.Zaten yönetmeliğimöizde kiriş genişliğini kısıtlar(kolon genişliği + h )..Yönetmeliğimizin kiriş genişliğini kısıtlamasındaki amaç bu yük aktarımı dolayısıyle yukarıda belirttiğimiz husustur.

 

Herşeye ragmen yönetmelik sınırları içerisinde eniş bir kirişi dar bir kolona baglamak zorundaysanız, o takdirde kiriş ekseni ile kolon ekseni birbirine çakışık olmalıdır.Mesela 30 cm lik bir kolona 60 cm genişliğinde bir kiriş bağlanacaksa kiriş tam ortadan bağlanmalı ve kolonun her iki tarafından 15 cm taşmalıdır(tek taraftan 30 cm taşmamalıdır)..

 

 

 

Ahmet ÇELİKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR

 

1 Yorum

  1. Selamunaleykum;
    Erhan bey merhaba, İstanbuldan yazıyorum webde gezinirken web sitenize denk geldi. biraz baktım, okudum faydalı olabilek bir çok şeyi yazmışsınız. Teşekkürler
    Bende Kocaelinde DGS ile 3. sınıf okuyan inşmüh. okuyan bir kardeşinizim.
    2002 den berisektördeyim. İnşaallah tekrar görüşmek dileğiyle güncel yazılarınızı takip edeceğim. Allaha emanet olun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.