Şüphesiz son zamanların en fenomen dizisidir Game Of Thrones (Taht Oyunları). George R. R. Martin’in aynı isimli romanından uyarlanan dizi, inanılmaz prodüksiyonuyla romanın da önüne geçmiş durumda. Dünyanın farklı yerlerinde yaptıkları çekimlerle bu işi ne kadar ciddiye aldıkları ve bu başarının tesadüf olmadığı aşikar. Bu yazımızda Game Of Thrones dizisinin çekimlerinin yapıldığı, adeta bizi başka bir dünyanın içindeymişiz gibi hissettiren mekanları araştırdık.

8. Aït Benhaddou, Fas – Yunkai ve Pentos Şehirleri

ait-ben-haddou-game-of-thrones-yunkai

Fas’ın Marekeş şehrinin 100 km güneydoğusunda bulunan Aït Benhaddou, UNESCO’nun kültür mirası şehirlerinden. Mumya, Gladyatör, Büyük İskender, Babil, Pers Prensi gibi birçok gişe rekortmeni filme ev sahipliği yapmış olan bu büyüleyici yer, Game of Thrones’un 3. sezonunda Khaleesi’nin yolcuğu sırasında uğradığı Yunkai ve Pentos şehirleri için kullanılmıştır.

7. Doune Kalesi, İskoçya – Kışyarı Kalesi

doune castle game of thrones

İskoçya’daki Doune Kalesi dizinin ilk bölümünde Kışyarı Kalesi olarak kullanılmıştı. Fakat daha sonraki bölümlerde Kışyarı Kalesi olarak Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’ın güneyinde bulunan Ward Kalesi kullanılmaya başlandı. 13. yüzyılın başlarında inşa edilen Doune Kalesi Game of Thrones dizisinden başka 1975 yapımı ‘Monty Python ve The Holy Grail’ (Kutsal Kadeh) filmine de ev sahipliği yapmıştır.

6. Azure Penceresi, Malta – Khaleesi ve Drogo’nun Evlilik Töreni

Game-of-Thrones-Azure-Window-Malta

Azure Penceresi, dünyanın en güzel doğal kemerlerinden biri. Dizinin ilk sezonundaki Khaleesi ve Drogo’nun evlilik töreni sahneleri bu eşsiz yerde çekildi. Malta’nın Gozo adasında bulunan bu doğa harikası yapının yüksekliği 28 metre ve 2 kireçtaşı blokunun deniz erozyonu sebebiyle bir araya gelmesi sonucu oluşmuş. Fakat kemerin alt kısmından küçük kaya parçacıklarının denize düşmesi devam etmekte, bu sebeple uzmanlar bu yapının birkaç yıl içinde yıkılacağını belirtiyorlar.

5. Minčeta Kulesi, Dubrovnik, Hırvatistan – Sonsuzluk Evi 

minceta tower-game of thrones

 Hırvatistan’ın Dubrovnik şehrindeki Minceta Kulesi ve kuleye bağlı savunma duvarları şehrin en ünlü yapılarından. 1319 yılında şehri Osmanlı saldırılarına karşı savunmak için inşa edilmiş. Bu güzel ve tarihi yapıyı dizide ‘Sonsuzluk Evi’ olarak Khaleesi’nin ejderhalarını kurtarmak için gittiği mekan olarak gördük.

4. Thingvellir Ulusal Parkı, İzlanda – Arya ve Sandor’un Yolculuğu

game of thrones iceland

 İzlanda’nın güneybatısında bulunan Thingvellir Ulusal Parkı’da Game of Thrones dizisine ev sahipliği yapmış doğal parklardan biri. Dizinin başrol karakterlerinden Arya Stark’ın Kral Joffrey’in yeminli fedaisi olan Sandor (Tazı) ile yaptığı uzun yolculuğun çekildiği bu doğa harikası yer UNESCO’nun kültür miraslarından.

3. Vatnajökull Ulusal Parkı, İzlanda – Duvarın Kuzeyi

game-of-thrones-iceland

John Snow’un ‘Duvarın Kuzeyi’ sahnelerine İzlanda’nın ve Avrupa’nın en büyük buzul kütlesi olan Vatnajökull Ulusal Parkı ev sahipliği yapmıştır.

2. The Dark Hedges, Kuzey İrlanda – Kral’ın Şehrine Giden Yol

the dark hedges

 Kuzey İrlanda’daki ‘The Dark Hedges’, 18. yüzyılda bir aile tarafından dikilen ve günümüzde bu eşsiz görünüme sahip olan ağaçların oluşturduğu uzun bir yol. Her yıl binlerce turist bu eşsiz manzarayı fotograflamak için Kuzey İrlanda’yı ziyaret ediyor. Bu büyüleyici yol dizide kralın şehrine giden yol olarak kullanılmakta.

1. Dubrovnik, Hırvatistan – Kral’ın Şehri

croatia_dubrovnik-game-of-thrones

 Dubrovnik kesinlikle ‘Kral’ın Şehri’ olmayı hakeden güzellikte bir şehir. Dizideki bir çok sahne burada çekiliyor. Dizinin 2. sezonundaki Tyrion Lannister’ın Stannis Baratheon’a karşı şehri savunduğu ‘Blackwater’ savaşı şehrin tarihi duvarlarında çekildi, yine son sezondaki unutulmaz sahnelerden biri olan Cersei Lannister’ın günahını itiraf edip halkın arasından çıplak şekilde yürüdüğü sahneler yine Dubrovnik sokakları. Onun dışında şehrin dar sokaklarında ve portakal bahçelerinde çekilen onlarca sahne var. Dubrovnik , Game of Thrones ile o kadar özdeşleşti ki şehre dünyanın her tarafından Game of Thrones turları yapılıyor. Bu yazıyı okuyan ve Game of Thrones hayranı olan herkesi Dubrovnik’i gezi listelerine eklemesini öneririz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.