Doğu’da Kentsel Dönüşüm Silopi’den Başlayacak

0
181

Doğu’da Kentsel Dönüşüm Silopi’den Başlayacak

Bölgede süren operasyonların ardından hükümet hemen kentsel dönüşüme başlamayı hedefliyor. İlk olarak Silopi’den başlayacak dönüşümde sosyal alanlara geniş yer ayrılacak, Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki silüeti bozan yapılar traşlanacak.

Doğu ve Güneydoğu’daki operasyonların ardından başlatılacak kentsel dönüşümün ayrıntıları netleşiyor. Projeye göre bölgede bitişik nizam şehir uygulamasına son verilecek. Hürriyet’te Erdinç Çelikkan’ın haberine göre, ambulansların giremediği 2-3 metrelik sokak kültürünün yerini en az 6 metrelik yeni sokaklar alacak.

İçişleri, Kültür ve Turizm, Çevre ve Şehircilik ile TOKİ’nin üzerinde durduğu çalışmaya göre, operasyonların tamamlanmasının ardından ilk kentsel dönüşüm çalışmasının Silopi’de başlatılması, daha sonra tüm ilçelere yayılması planlanıyor. Hazırlanan master plan çerçevesinde yürütülen çalışmaya göre, Doğu ve Güneydoğu’da kentsel dönüşümün yapılacağı alanlarda bazı kriterlere dikkat edilecek. Yapılan planlamalara göre genellikle dar, 2-3 metrelik, bir aracın zor geçtiği sokak kültürünün yerini minimum 6-7 metrelik sokaklar alacak. Araçların ve özellikle ambulansların zor geçtiği dar sokakların yerine geniş sokaklar oluşturulacak. Operasyonların yapıldığı yerler başta olmak üzere bölgede bitişik nizam şehir uygulamasından, geniş ve ferah sokak uygulamasına geçilecek.

Suriçi tıraşlanacak

Yeni şehirlerde sosyal alanlara geniş yer ayrılacak. Bu çalışmalar yapılırken tarihi dokuya azami dikkat gösterilecek. Kentlerdeki sosyal yaşamı yaşatacak, özgün mimariyi koruyacak bir şehirleşme modeli yaratılacak. Çalışmalar sadece Doğu ve Güneydoğu ile sınırlı kalmayacak. Doğu’daki kentsel dönüşüm çalışmalarıyla eş zamanlı olarak gecekondulaşma baskısı altındaki İzmir, Kocaeli gibi batıdaki şehirlerde de yeni bir yapılaşma öngörülüyor.

Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki cami, kilise ve han gibi 180 tarihi eserin restorasyonla korunması kararı alınırken, Suriçi’nin silüetini bozan yapılar tıraşlanacak. Tarihi eserlerin çevresi tamamen temizlenecek. Kentsel dönüşümle yapılacak alanda yapılar 3 katı aşmayacak.

Cumbalı, havuzlu, ortak alanlı, duvar dokusu işlemeli, sosyal yaşamın devam edeceği evler yapılacak. Çalışmaların sonunda bölgenin tarihi ve turistik açıdan en önemli prestij alanlarından birisi olması planlanıyor. Bölgede operasyonlar tamamlanır tamamlanmaz kentsel dönüşümle ilgili ilk kazma vurulacak.

Yaşanılmayacak düzeyde evlerde oturan insanlara uyarılarda bulunan yetkililer, “Evler bir anda değer kazanacak. Bu nedenle kentsel dönüşümle ortaya çıkacak ranttan dolayı dolandırıcılara itibar etmeyin. Terör fırsatçılarına prim vermeyin” uyarısında bulundular.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.