Hands Pointing at Blueprint

(İnşaat Mühendisliği disiplini)

Yeni bir bina dizayn ediyorsunuz, Taşıyıcı sisteminizi oluşturdunuz, yüklemeleri girdiniz. Yapinin bulunduğu bölgenin deprem tehlikesine göre de deprem hesabı yaptiniz. Newtonun prensibine göre de yapida olusacak atalet kuvveti(deprem kuvveti)’ni hesapladinız(Newton’un ikici prensibini hatırlayalım: F=m x a). Sonra ise yapida olusması muhtemel bu kuvveti 8’e, 7’ye, 6’ya, 4’e bölüyorsunuz, çikan küçük değeri yapıya deprem kuvveti olarak etkitiyorsunuz, dizayn yapıyorsunuz. Neden?

deneme

Muhendis, yeni yapi dizaynında dogrusal hesap kullanmakta.Ancak biz dogrusal hesap kullanıyoruz diye, malzeme(sistem) sadece dogrusal hareket etmez. Malzemenin(sistemin) dogrusal olmayan davranışı da vardır.Yani sistem yikilmadan, kalıcı şekil değiştirmelere ugrayabilir, enerji tuketebilir. İşte dogrusal hesapta dikkate almadığimiz, dogrusal olmayan yapısal davranısın hesaplara yansıtilmasi için, deprem kuvveti 8’e, 7’ye, 4’e bölünür, dizayn buna göre yapilir. Ilk etapta deprem kuvvetini 8’e, 7’ye, 4’e bölmek hoşunuza gidebilir. Sonucta, atalet kuvvetlerinin büyüklügü düsünülürse deprem kuvvetinin 8 gibi, 7 gibi, 4 gibi rakamlara bölünmesi oldukca avantajlıdır. Ancaaak her iyi şeyin bir bedeli olduğu gibi bununda bir bedeli vardır. Deprem kuvvetlerini 8’e, 7’ye, 4’e bölersiniz, dizayn yaparsinız ama deprem kuvvetini küçültmenin de bedelini ödersiniz. Nedir bu bedel? Bu bedel kalıcı şekil degiştirmelerdir. Peki mühendislikte kalıcı şekil değistirme ne anlama gelir? Hasar anlamina gelir. Deprem kuvvetlerini 8’e, 7’ye , 4’e bölerek azaltarak dizayn yapmanizın bedelini, yapıda olusan hasar ile ödersiniz…

Ahmet CELIKKOLLU
Insaat Muhendisi
ESKISEHIR

Önceki İçerikDÜŞEYDE DEPREM HESABI NE ZAMAN GEREKİR?
Sonraki İçerikYalıtımsız Binaya Ruhsat Yok
İlkokulu porsuk ilkokulunda okudum. Ortaokulu cumhuryet lisesi orta bölümünde bitirdim. Liseyi yatılı olarak demiryolu meslek lisesinde okudum. Mecburi hizmet için Malatyada TCDD de göreve başladım. TCDD den istifa ederek anadolu üniversitesi inşaat fakültesine kayıt yaptırdım. 1987 yılında Anadolu Üniversitesi mühendislik mimarlık fakültesinde ögretime başladım. Alt yapı firmalarında, inşaat firmalarında ve proje firmalarında çalıştım. (ESKİŞEHİR, İSTANBUL, KÜTAHYA, KARS,BİLECİK,TOKAT VB). Devlet memuru olarak belediyelerde görev yaptım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.