blank

Cidde Kulesi (Arapça: برج المملكة Burj al-Mamlakah), Suudi kraliyet ailesinden gelen ve dünyanın en zenginleri listesinde ön sıralarda olan prens El Velid Bin Talal’ın temelinin atış töreninde bulunduğu Suudi Arabistan’ın Cidde şehrindeki Kraliyet Kulesi 2018 yılında tamamlanacak ve 1000 metreyi geçecek kule.

Kigndom Tower, yani Kraliyet kulesi anlamına gelen dünyanın en yüksek binası unvanını eline geçirecek olan bu binanın temeli 1 Nisan 2013’de Suudi Prens El Velid Bin Talal tarafından atıldı.2019’da açılışın yapılması planlanıyor.

Kulenin ana sahibi temel atış törenini yapan Suudi Prens El Velid Bin Talal olan Kingdom Tower inşaatını Suudi Bin Ladin ailesinin üstlendiği dünyanın en yüksek binasının maliyeti 1.2 milyar doları bulacak.

Kulenin tam yüksekliği her ne kadar bilinmese de 1001 metre olacağı düşünülüyor .Kingdom Tower 2018 yılında 828 metre ile Dünya’nın en yüksek binası olan Burç Halife’yi geçmiş olacak.

İş merkezlerini de kapsayan projenin içinde 1 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun binası da yer alacak. 26 katlı olması beklenen yapının 2020 yılında tamamlanması bekleniyor.

Şu an dünyanın en uzun binası 828 metrelik boyu ile Dubai’deki Burj Khalifa.

Binanın yapımında 6 milyon küplük beton kullanılması bekleniyor. Projenin önündeki en büyük mimari engellerden biri denizden gelebilecek tuzlu suyu taşıyan rüzgar olacak. Uzmanlar inşaat safhasında ve sonrasında bu engeli nasıl bertaraf edebilecekleri üzerinde çalışıyorlar. Jeddah City için gereken 2.2 milyar doların 1.2 milyar dolarlık nakit kısmı ise hazır.

Kaynak: vikipedi, hurriyet

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.