Bursa Atatürk Stadyumu, Beton İle Dolduruldu

0
211

Atatürk Stadyumu da Bursa’ya miras bırakılan beton yığınları arasındaki yerini aldı. İlk harcı Mustafa Kemal Atatürk’ün bağışıyla karılan, Osmangazi ilçesi Altıparmak Mahallesi’nde 1948 yılında hizmete açılan Atatürk Stadyumu artık yalnızca fotoğraflarda kaldı.

Bursaspor’a 68 yıl ev sahipliği yapan Atatürk Stadyumu, Büyükşehir Belediyesi Stadyumu’nun 2015 yılında yapımının tamamlanmasının ardından yıkılarak, 60 bin metrekarelik park ve miting alanı yapılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Millet Bahçeleri” ile ilgili talimatının ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından çalışmalara başlandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Hızla betonlaşan şehirlerden bu tip yaşam alanlarında deyim yerindeyse heyecanını dindirmesi yeşil ve doğayla özleşmesi adına bu hamle yapılıyor. Bir millet kıraathanesi oluşturuyoruz. Bana göre burası Bursalıların buluşma noktası ve cazibe merkezi olacak” açıklamasını yapmıştı.

Fotoğraflar: Aykut Güngör

ÖNCE TARİHİ TRİBÜNÜ YIKTILAR

Bursaspor’un tarihi zaferlerine ev sahipliği yapan Bursa Atatürk Stadyumu’nda yaşatılacağı söylenen Şeref Tribünü de yıkıldı. Atatürk Stadı’nın yıkılmasına TMMOB’a bağlı akademik odaların temsilcileri, Bursa’daki sivil toplum örgütlerinin yanı sıra Bursaspor taraftarının tepkilerinin ardından Tarihi Şeref Tribünü’nün korunacağı sözünü veren Büyükşehir Belediyesi, bu sözünü de tutmadı, tarihi tribünü yıktı.

 “Millet Bahçesi” yapılacağı belirtilen alanın betonlaştırma çalışmalarını, BursaMuhalif.com haber sitesi editörü Ozan Kaplanoğlu belgeledi.

Haberde şu ifadelere yer verildi:

“Tarihi tribünün de yıkılmasıyla tamamen düzlenen Atatürk Stadyumu Bursalılar tarafından park olarak kullanılmasının yanı sıra koşu ve spor alanı olarak da işlev görürken mitinglere de ev sahipliği yapıyordu.

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atatürk Stadyumu Meydanı’nda yaptığı Bursa mitingi sırasında verdiği talimat doğrultusunda sorgusuz sualsiz harekete geçen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, derhal bir Millet Bahçesi planı oluşturdu. Yapılması planlanan Millet Bahçesi AKP iktidarının park ve bahçelere, yeşil alanlara bakış açısını tekrar gözler önüne serdi.

Çimleri kazıp beton döktüler

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce de Muradiye Külliyesi, Yeşil Camii gibi tarihi yapılarda yaptığı restorasyonlarda olduğu gibi Atatürk Stadyumu da betonla dolduruldu. Bursalıların çimler üzerinde piknik yaptığı, spor aktiviteleri düzenlediği yeşil alanı kazıp, tamamen betonla doldurdu.”

Fotoğraf: Ozan Kaplanoğlu

12 YIL ÖNCE HAYALDİ, GERÇEK OLDU

Büyükşehir Belediyesi 2007 yılında, Atatürk Stadyumu, Atatürk Spor Salonu, Atatürk Kapalı Yüzme Havuzu, Atatürk Anadolu Lisesi, İpekiş Fabrikası, Yahudi Mezarlığı ve Emniyet Müdürlüğü’nün kullandığı alanla birlikte 849 dönümlük bölgeyi, otel ve alışveriş merkezi olarak planlanmıştı.

SIRADA NE VAR

12 Yıllık betonlaştırma hayaline Atatürk Stadyumu’nun yanı sıra Cumhuriyetin ilanından 2 yıl gibi kısa bir süre sonra

Bursa’nın ipekböcekçiliği ve koza üretiminin değerlendirilmesi amacıyla Atatürk’ün talimatıyla kurulan İpekiş Fabrikası da dahil edilmişti.

Atatürk Stadyumu da Bursa’ya miras bırakılan beton yığınları arasındaki yerini aldı…

Rabia Deniz

Odatv.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.