Tanıştığım mühendis sayısını hatirlamıyorum. Sonucta 25 yildır iyi kötü inşaat sektöründeyiz. “Boş mühendis”‘i görür görmez gözünden tanıyamasamda, bir süre sonra tanıyabiliyorum. Bir mühendisin boş oldugunu bilirseniz, o muhendisin size zarar vermesini onlersiniz, yıpranmazssınız, laf anlatmaya çalışmazsınız. İşte bu yüzden “boş mühendis”‘i tanımak önemli.

Boş mühendislerin kişiye göre değişik ozellikleri olabilir. Ama bazı özellikler de ortaktır. Bu ortak özellikler her “boş mühendis” te bulunur. Bu yüzden boş mühendislerin ortak özelliklerini bilmeniz yeterlidir. Bu özellikleri tespit ettiğinizde rahatlıkla “boş mühendis” teşhisini koyup, ondan uzaklaşabilirsiniz.

Boş muhendislerin ortak özelliklerinden birincisi çok konuşmalarıdır. Konuşurken araya bir iki de ingilizce kelime sıkıştırırlar ki konusma daha cazip olsun. Çok konuşan, her konuda konuşan, karşısindaki meslekdaşinı ezmeye çalişan mühendis bilinki “boş mühendis”tir.

Boş mühendislerin ortak özelliklerinden ikincisi, teknik konuda sizi altedemeyecegini anladiklarında, belaltı vuruşlara geçmeleridir. Boş mühendisler,sizin teknik olarak üstunlügünuzü bilinçaltı da olsa kabul ederler ama sizi ekarte etmek için sosyal hayatınizi, aile hayatinızı gundeme getirirler. Sizde teknik konular yerine bunlarla ilgilenmek zorunda kalırsiniz.

Boş mühendislerin ortak özelliklerinden üçüncüsü, kendi projeleri yerine ben şu profesörle çalıştım, ben bu profesörle çalıştım gibi anlamsız konuşmalar yapmalarıdır. İkide bir bu tür konuşmalar yapan kişi boş mühendistir.

Boş mühendislerin ortak özelliklerinden dördüncüsü de, bulundukları makamı meslekdaşlarına eziyet etmek için kullanmalarıdır. Gecmişte beraber çalışsanız bile sizin projelerinizde hatalar bulur, şunu değiştir, bunu degiştir der, bugün git yarın gel der.Bunlarda boş mühendistir.

Boş mühendislerde bulunan dört büyük özelliği yazdım. Bu özellikler hangi mühendiste bulunuyorsa o muhendisten uzak durun. Boş mühendisler ile, ne meslek hayatınizda görüşün, ne sosyal hayatınızda görüşün. Boş mühendisler ile çay bile içmeyin. Tavrınızi da belli edin. Ayıp olur, kırılır diye falan da düşünmeyin. Boş muhendisler ile iliskinizi sürdürürseniz, siz kırılırsinız, siz üzülürsünüz, siz zarar görürsünüz…

Ahmet CELIKKOLLU
Insaat Muhendisi
ESKISEHIR

Önceki İçerikCidde Kulesi
Sonraki İçerikÖİB’den yeni özelleştirme kararları
İlkokulu porsuk ilkokulunda okudum. Ortaokulu cumhuryet lisesi orta bölümünde bitirdim. Liseyi yatılı olarak demiryolu meslek lisesinde okudum. Mecburi hizmet için Malatyada TCDD de göreve başladım. TCDD den istifa ederek anadolu üniversitesi inşaat fakültesine kayıt yaptırdım. 1987 yılında Anadolu Üniversitesi mühendislik mimarlık fakültesinde ögretime başladım. Alt yapı firmalarında, inşaat firmalarında ve proje firmalarında çalıştım. (ESKİŞEHİR, İSTANBUL, KÜTAHYA, KARS,BİLECİK,TOKAT VB). Devlet memuru olarak belediyelerde görev yaptım.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.