Universite egitiminde(muhendislik fakultesi), seminerlerde, konferanslarda ogrendigımize göre binalar kare seklinde olmali ve dayanimi yuksek zeminlere yapilmalidir. Muhendislerde okul bitinceye dek dayanimi yuksek zeminlere kare seklinde duzenli binalar tasarlayacaklarini sanirlar. Oysa okul bitince gorurler ki dunya aslında bu kadar güzel degil…

 

Bu isin bir yüzu. Diger yuzde gercekte yapilarin iyi zeminleremi yapilmasi gerektigi …Bir kere subu bilelim :her tur zemine istedigimiz guvenlige sahip bina yapilabilir. Yani kotu zemine iyi bina olmaz gibi sacma bir onyargi muhendiste olmaz olmamalıdır. Iyi bir zemine iyi bir yapi oluyorsa ,kötü bir zemine de iyi bir bina yapilabilir. Muhendislik hangisine yakın diye bir dusünün bakalim. Iyi zeminlere kare seklinde binalar yapmak mi muhendislige yakındir ,yoksa nispeten problemli zeminlere iyi binalar dizayn etmek mi muhendislige yakindir ?…

 

Muhendisin elinde(inşaat muhendisi) birtakim malzemeler vardir.Muhendis elindeki bu malzemelere gore birseyler uretir.Nedir bu malzemeler ? .. zemin,beton, celik,depremsellik vb… Onemli olan elindekj malzemelere gore bir dizayn gerceklestirebilmektir.

 

 

Cogu inşaat mühendisi nispeten kötü zeminden öcü gibi korkar. Korkulacak bir durum aslinda sözkonusu degildir. Elinizdeki malzeme buysa bu sartlari dikkate alarak iyi bir dizayn yapabilirsiniz.Zeminden urkmenize ,korkmaniza gerek yoktur. Bilelim yeterki bilelim ve ona gore dizayn yapalim.Zemin iyi mi bilelim ona gore dizayn yapalim.Zemin kotu mu bilelim ona gore dizayn yapalim…Bildigimiz surece problem yok , cunku onlemini alabiliriz.Urkmeniz korkmaniz gereken birsey varsa o da ne oldugunu bilmediginiz zemini kullanmak..

 

U nutmayalim, her tur zemine her tur yapi yapabiliriz.Bu bilgiye sahibiz….

 

 

Ahmet CELIKKOLLU

Insaat Muhendisi

ESKISEHIR

İlkokulu porsuk ilkokulunda okudum. Ortaokulu cumhuryet lisesi orta bölümünde bitirdim. Liseyi yatılı olarak demiryolu meslek lisesinde okudum. Mecburi hizmet için Malatyada TCDD de göreve başladım. TCDD den istifa ederek anadolu üniversitesi inşaat fakültesine kayıt yaptırdım. 1987 yılında Anadolu Üniversitesi mühendislik mimarlık fakültesinde ögretime başladım. Alt yapı firmalarında, inşaat firmalarında ve proje firmalarında çalıştım. (ESKİŞEHİR, İSTANBUL, KÜTAHYA, KARS,BİLECİK,TOKAT VB). Devlet memuru olarak belediyelerde görev yaptım.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.