Betonarme kesitlerde kesme kuvvetlerini almak için etriye kullanırız.Kesme kuvvetlerini beton ve etriyeler birlikte alır deselerde bu ifade tam doğruyu yansıtmaz.

Şöyleki :

Betonun bir kesme kapasitesi mevcuttur.Beton kesme kapasitesinin tamamını kullanıncaya dek etriyeler çalışmaz.Beton kapasitesine ulaşıncaya dek kesme kuvvetlerini sadece beton karşılar.Beton kapasitesine ulaşıncaya dek etriyeler kuvvet almaz.Beton kesme kapasitesine ulaşınca,betonda çatlaklar(kılcal) oluşmaya başlar.İşte bu noktadan sonra etriyeler kuvvet almaya başlar.

Sayısal bir örnekle durumu açıklayalım:

25/50 cmxcm ebatlarında bir betonarme kiriş düşünelim.Malzeme olarak C20 beton kullanılmış olsun(c20/25)…Bu kirişte etriyelerin ne zaman çalışmaya başlayacagını bulalım.

Vcr=beton kesme kapasitesi dersek,

Vcr=0.65 x fctd xb x d=0.65 x 16 x 25 x 50 =13 000  kg.

Bu kirişe 13 ton kesme kuvveti gelene dek etriyeler çalışmaz.13 ton kesme kuvveti değerine dek, beton sadece kendisi bu kuvveti karşılar.Teorik olarak 13 ton degerine kadar bu kirişe hiç etriye koymasanızda kiriş ayakta kalır.Ancak        13 001 kg degerinden sonra, kirişte çatlaklar oluşmaya başlar.İşte bu aşamada artık etriyeler devreye girmiştir ve etriyeler çalışmaya başlamıştır…

 

Ahmet ÇELİKKOLLU

İnşaat Mühendisi

ESKİŞEHİR

0 541 973 01 51

 

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.