Hands Pointing at Blueprint

(Bu yazı gerçek hayattan alınmıstır)

Belediyede meslek hayatına devam eden mühendisler, mesleki bilgi düzeyi anlamında en alt düzeylerde olan kişiler(malesef).  Bu tanımlama, siz okuyuculara ,bir genelleme gibi gelebilir. Haklısınız, bu bir genelleme. Cünkü belediyede calışan muhendislerin büyük cogunluğu bu tarz mühendis.Belediye de gorev yapıpta mesleki bilgi duzeyi olarak iyi yerlerde olanlar ise sayica oldukca az. Bu yüzden bu tespite bir genelleme olarak bakabilirsiniz.

Tabi bu durumun sorumlusu tamamen belediyelerde çalışan mühendisler degildir. Malesef çalıstikları kurum yani belediyeler , bunyelerinde çalışan muhendislere, kendilerini yetiştirme imkanı vermemektedir. Şunuda  belirtmekte fayda görüyorum , belediye muhendislerinin büyük bir kismıda kendilerinde olan bu yetersizliğin farkindadir. Her ne kadar belediyeler bunyelerindeki muhendislerin yetısmesine yardimci olmuyor desek de , bu kötü durumdan asıl sorumlu kişi mühendisin bizzat kendisidir.

Belediyede çalışan , bilgi konusunda eksik bu muhendislerin egoları da devreye girdiginde artık durum bir eziyete dönüşmektedir. Piyasa da çalışan mühendisler yada yapı denetim sirketi yetkilileri birde bu bilgi yoksunu olan muhendislerin egolarinı tatmin etmeye çalısmaktadir. Aksi mümkün degildir, cünku herhangi ters bir davranış karşısında belediye mühendisi ruhsati, iskanı yada proje incelemesini lastik gibi uzatmaktadir. Bu durum düsunüldügünde , bilgisi eksik dahi olsa , belediye mühendisinin egosunun tatmin edilmesinin akıllıca olduğu gorulebilir. Sonucta ekmek parası.

Peki kimdir bu bilgi bakımindan fakir belediye muhendisi. Onu bir tanımlayalim. Bu yaziyı okuyan belediye muhendisi de varsa o da bu tanıma iyi baksin . Bakalim bu tanım icindemi yoksa dısındami ?

Bir belediye mühendisi eger 2 metreden fazla konsolu ben kabul etmem diyorsa bu muhendis bilgi fakiri bir muhendistir. Bir belediye muhendisi don derinligine kadar temel kotunu indirmiyorsa ve bu nedenle direk yuzeye oturttugu temel icin ısı izolasyonu yaptirip don derinliginden yırttığını sanıyorsa bu mühendis de bilgi fakiridir. Yine bir belediye mühendisi R=7 alıp deprem hesabını yapan bir mühendise, R  yi yanlış almışsın, projede perde yok git R=8 al gel, yoksa ruhsat vermem diyorsa bu muhendiste bilgi fakiridir. Yine bir belediye mühendisi yerindeki imalatta kiriş projedekinden(1 cm ) küçük olmuş diyorsa, bu yüzden git performans analizi yap gel bakalım diyorsa bu muhendiste bilgi fakiridir. Yine bir belediye mühendisi, bu kiris projede 25 cm , yerinde 30 cm yapılmıs git universiteden saglam raporu getir diyorsa ,  bu mühendiste bilgi fakiridir. Yine bir belediye mühendisi en ust kat kolonlarin düşey donatıları alt kattakilerden fazla çıkmıs,git hesapları duzelt gel diyorsa bu mühendiste bilgi fakiridir. Yine bir belediye mühendisi, kalıp planın 1/51 ölcekte git 1/50 ye çevir gel diyorsa bu mühendiste bilgi fakiridir.Yine bir belediye muhendisi 150 ton tasiyan kolona ilave 100 kg yük geliyor git hesaplari degiştir diyorsa bu muhendis de  bilgi fakiridir.Yine bir  belediye mühendisi müdür yada başkan ruhsat ver dedi diye ruhsat veriyorsa yada bu adamın ruhsatını geciktir dedi diye ruhsat vermiyorsa bu mühendiste  bilgi fakiridir….

Bu yukarıda ,verdigim orneklerin hicbiri uydurma degildir. Tum ornekler şahit olduğum,bildiģim örnekler.

Belediye muhendislerinin biran önce kendine çeki düzen vermesi gerekmektedir. Bilgi fakiri olmaya illa devam edeceklerse o takdirde en azindan egolarinı yenip diger meslekdaslarına eziyetten vazgecmelidirler…

Ahmet CELIKKOLLU

Insaat Muhendisi

ESKISEHIR


İlkokulu porsuk ilkokulunda okudum. Ortaokulu cumhuryet lisesi orta bölümünde bitirdim. Liseyi yatılı olarak demiryolu meslek lisesinde okudum. Mecburi hizmet için Malatyada TCDD de göreve başladım. TCDD den istifa ederek anadolu üniversitesi inşaat fakültesine kayıt yaptırdım. 1987 yılında Anadolu Üniversitesi mühendislik mimarlık fakültesinde ögretime başladım. Alt yapı firmalarında, inşaat firmalarında ve proje firmalarında çalıştım. (ESKİŞEHİR, İSTANBUL, KÜTAHYA, KARS,BİLECİK,TOKAT VB). Devlet memuru olarak belediyelerde görev yaptım.

4 YORUMLAR

  1. Yine piyasada çalişan bir mühendis belediyede çalişan bir mühendise ben bu şekilde çözüyorum çözümün dogru olup olmadığını kontrol etmek için projeyi cd de isteyemezsiniz derse serbest çalişan mühendis de bilgi fakiridir. Günümüz koşullarında bilgisayarda yapılan her türlü hesapta her türlü hile yapılabilirlığı mevcuttur.

  2. Filiz Ergin piyasa da çalışan bir mühendis kendi hesap datalarını ve model cd ‘sini vermek zorunda değildir. Statik rapora bakarak gerekli olan bütün verileri anlayabilmesi gerekmektedir belediye mühendisi. Eksik olan bilgi var ise onları talep ederek rapora eklenmesini isteyebilir fakat model ve data verilmesi etik değildir. Çünki bilgisayar vb.yazılımlar mühendis değildir ki oan bakarak karar verebilesiniz. Herhangi bir yapıyı bir statik matematik model de çok farklı şekilde modelleyebilirsiniz ve bu farklı tür modelleemeleri herkesib bilmesi de gerekmiyor. Önemli olan her nasılsa modellenmiş bir yapıdan çıkacak olan nihai sonuç önemli olmalıdır kontrol edecek kişi açısından. Raporda eksik gördüğü bilgi var ise talep etsin, aksi taktirde cd ve data vermekle olmamalıdır.

  3. öztürk
    merwe_ozturk@******.com
    İp Adresi : 95.*.**.***

    Adı ve bilgileri ile yorum yapan insanlık yoksunu arkadaş küfür ederek bir şeyleri ispatlamaya çalışmış ancak bilmiyor ki tüm kayıtlar tutuluyor. Yaptığın yorum ve ip adresin kayıtlı. Sayın Çelikkollu’ya ettiğin küfürlerden dolayı suç duyurusunda bulunulacaktır.. Buradan okuduğunda gör diye yazıyorum.

  4. Osman bey ve Filiz hanim

    TDY2017 Madde 2.13.4 e gore, makamin talep etmesi uzerine tum bilgisayar dosyalari,elektronik ortamda verilmek zorundadir. Hatta makam talep ederse projenin yapildigi yazilim kullanma kilavuzuda verilmek zorundadir.

    Saygilarimi sunuyorum

    Ahmet CELIKKOLLU
    Insaat Muhendisi
    ESKISEHIR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.