Beyoğlu’nun hayata geçirilen Piyalepaşa İstanbul projesinin temel atma törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Okmeydanı’nda da kentsel dönüşümü başlattıklarını söyledi.

Beyoğlu’nun hayata geçirilen Piyalepaşa İstanbul’un temelleri atıldı. Bugün gerçekleşen temel atma törenine, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, Piyalepaşa Gayrimenkul Genel Müdürü Kaan Yücel ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleşti. Dünya’dan Onur Sorkun’un haberine göre, temel atma töreninde kentsel dönüşm çalışmaları ve proje hakkında bilgi veren Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, Piyalepaşa İstanbul’un, hem Türkiye’de özel sektör tarafından gerçekleştirilen en büyük kentsel dönüşüm projesi hem de Polat Grubu’nun en büyük gayrimenkul projesi olduğunu söyledi.

3 yılda, kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında kira yardımları da dahil 2 milyar liraya yakın kaynak kullandıklarını belirten Bakan Sarı ise, şu bilgileri verdi: “48 ilimizde 179 riskli alan ilan ettik. Bahsettiğimiz bu alanlar, 1 milyon 200 binin üzerinde insanımızı ilgilendirmekte. 2015 sonu itibarıyla ise toplam 92 bin 833 binada riskli yapı tespiti gerçekleştirdik. Meclisimizden çıkan yeni yasayla evleri kentsel dönüşüm kapsamında kalan vatandaşlarımıza yeni bir destek daha verdik. Artık kentsel dönüşüme onay vermeleri halinde vatandaşımızın elektrik, su ve doğalgaz hizmetlerini almalarını sağlıyoruz.”

deneme

Kentsel dönüşümü sadece eski binaları yıkmak olarak anlatmanın emeğe ihanet olacağını ifade eden Bakan Sarı, “Öncelikli hedefimiz tabii ki eski binaları yıkıp insanlarımızın can güvenliğini sağlamak, fakat bir diğer amacımız ise mimari kimliği olan kentler yapmak” dedi. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misfah Demirca’a bir müjdeli haber vermek istediğini söyleyen Sarı, Okmeydanı’nda da kentsel dönüşümü başlattıklarını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.