“Atatürk Orman Çiftliği” AİHM’e Gidecek

0
219

Anayasa Mahkemesi Atatürk Orman Çiftliği’ndeki talan için “kişi yönünden yetkisizlik” ve mağduriyet olmadığı kararına yönelik Oda yöneticileri ortak basın açıklaması yaptı.
Açıklamayı Peyzaj Mimarları Odası Genel Başkanı Ayşegül Oruçkaptan okudu. Açıklamada, “ Anayasa mahkemesi, Türkiye’nin yaşadığı mağduriyeti görememiştir. Türkiye’nin tamamını etkileyen bir hukuk katliamı, kamusal alan katliamı, toplumun tepkisinin temsilcileri olan bizlerin başvurusunu usul kurallarına sıkıştırmış, yeni bir hukukun oluşmasının önünü tıkamıştır. Tüm Türkiye halkları ve dünyanın gözü önünde el birliğiyle işlenen AOÇ cinayetini gördük. 1. Derece Doğal sit alanı olan Atatürk Orman Çiftliği’nde yaşanan talanı ve katliamı tüm dünyaya anlatmak hakkımızı aramak üzere AİHM’e başvuracağız.” İfadeleri yer aldı.

“Ulusal bellek katliamı yaşanmıştır”

Anayasa Mahkemesi’nin kararına ilişkin açılama yapan Oda yöneticileri AİHM’e gitmek konusunda kararlı olduklarını bir kez daha vurguladı. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan,” Mağdur olmak için AOÇ’de kesilmiş ağaç mı olmak lazım” şeklinde tepkisini dile getirdi. Candan şöyle devam etti: “ Atatürk Orman Çiftliği’nde katliam aynı zamanda bir ulusal bellek katliamıdır. Cumhuriyet’in özgürlükçü değerlerinin katliamıdır. AİHM’e başvuru yaparak, ulslararsı ortamlarda mücadelemize devam edeceğiz. Ürkiye’nin imza atmış olduğu, uluslararası sözleşmeler var, uluslarası bu sözleşmelere uymadığını düşünmekteyiz ” dedi.

Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Mert Güvenç, “ Bakanlığın açıklamasına göre vatandaşlar olarak yılın 200 günü temiz hava soluyamıyoruz. Temiz havayı soluyamayan bizler AOÇ ve Eymir gibi yeşil alanlarımızın katledilmesinde elbette mağduruz. Bugün piknik yapmak için, AOÇ’ye giremiyoruz elbette ki mağduruz. Hatta bırakın piknik yapmayı korumalardan kaynaklı kıyısından geçerken mola veremiyoruz.” şeklinde konuştu.

Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Emre Sevim, “ Çocuklarımızı bir yeşil alana götürmek yerine AVM’ye çocukluklarını gömmek zorunda olduğumuz bizler mi mağdur değiliz? Mağduriyetin görüldüğüne inanmıyoruz. Türkiye’de yaşayan herkes yeşil alanlarımızın katledilmesinden kaynaklı mağdurdur” dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Murat Aslan, “ Anayasa Mahkemesi’nin kararı bağlayıcı olmakla birlikte sürecin sonuna geldiğimiz anlamını taşımıyor. Süreci uluslararası bir ortama taşıyacağız. ” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.