Asansör Faciası Engel Olmadı, Torunlar Tapuyu Kaptı!

Asansör katliamında 10 işçinin can verdiği Torun Center inşaatının yapıldığı İstanbul Mecidiyeköy’deki eski Ali Sami Yen Stadı arazisine ait tapunun, TOKİ tarafından Torunlar İnşaat’a devredildiği ortaya çıktı.

deneme

Radikal’in haberine göre, proje kamu ortaklığı olmaktan çıkınca Torunlar, yeni ruhsat için Şişli Belediyesi’ne başvuruda bulundu. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, “Ruhsat için incelememiz sürüyor” dedi.

İstanbul Mecidiyeköy’de Ali Sami Yen Stadı’nın arsasında inşa edilen Torun Center’da geçen yılın eylül ayında asansör düşmüş ve 10 işçi yaşamını yitirmişti. Katliam sonrası inşaatın denetiminden kimin sorumlu olduğu ve tapunun kime ait olduğu konuları tartışma yaratmıştı. Torunlar GYO’dan Mart 2013’te 520 milyon lirayı peşin olarak aldıklarını belirten TOKİ yetkilileri, “Normalde inşaat bitince ödeme almamız gerekirdi. Ancak biz 520 milyon lirayı peşin aldığımız için projeden çekildik. Denetim sorumluluğu ilçe belediyesindedir” demişti. Ancak Şişli Belediyesi projenin tapusunun TOKİ’ye ait olduğunu ve denetim yetkilerinin olmadığını açıklamıştı.

TOKİ devretti

Geçen yılın kasım ayında TOKİ’nin, arazinin tapusunu Torunlar GYO’ya devrettiği ortaya çıktı. Eski Ali Sami Yen Stadı arazisinin tapusu artık Torunlar’a geçmiş oldu. Proje kamu ortaklığı olmaktan çıkınca hem denetime açıldı, hem de inşaatı yapan şirket ruhsatını yenilemek için Şişli Belediyesi’ne başvuruda bulundu. Şirketin başvurusu üzerine Şişli Belediyesi de proje ve inşaatı incelemeye aldı.

Ruhsat başvurusunu doğrulayan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü “Yaklaşık üç ay oldu, ekiplerimizin incelemeleri sürüyor, bir yandan da inşaat devam ediyor. İnceleme sonunda sıkıntı çıkmaz ise ruhsatı yenileyeceğiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.